Spojené štáty a Čína majú značné nezhody, ale môžu mať zdravé vzťahy, je presvedčená americká ministerka financií Janet Yellenová. Povedala to v nedeľu v Pekingu na záver svojej štvordňovej návštevy v krajine. Tá mala rovnako ako júnová cesta šéfa americkej diplomacie Antonyho Blinkena prispieť k zlepšeniu vzťahov oboch veľmocí.
„Žiadna návšteva nevyrieši naše problémy zo dňa na deň. Očakávam však, že táto cesta pomôže vytvoriť odolný a produktívny komunikačný kanál s novým čínskym ekonomickým tímom,“ poznamenala Yellenová.
Svoje celkovo desaťhodinové rokovania s čínskymi predstaviteľmi označila za „priame, vecné a produktívne“.
Americká ministerka tiež zdôraznila, že sa Spojené štáty nechcú oddeliť od čínskej ekonomiky, pretože by to podľa nej bolo „katastrofálne pre obe krajiny a destabilizujúce pre celý svet“. Zároveň ale podotkla, že Washington chce „otvorenú, slobodnú a spravodlivú ekonomiku“, nie takú, ktorá núti krajiny, aby sa postavili na jednu, či druhú stranu.
V debatách s čínskymi činiteľmi tiež kritizovala „nekalé hospodárske praktiky“ Číny a apelovala na to, aby čínske firmy nedodávali Rusku materiál, ktorý by mohlo využiť vo vojne proti Ukrajine.
Spory medzi oboma krajinami sa týkajú viacerých oblastí, vrátane obchodu, medzinárodnej politiky alebo dodržiavania ľudských práv v Číne.
Blinken bol po piatich rokoch prvým americkým ministrom zahraničia, ktorý Čínu navštívil. Americký prezident Joe Biden krátko potom vyjadril presvedčenie, že vzťahy Spojených štátov a Číny sú na správnej ceste. Prakticky zároveň ale svojho čínskeho náprotivka Si Ťin-pchinga označil za diktátora, čo Peking pobúrilo.