Údaje vyplývajú zo štúdie zverejnenej správcom aktív Invesco. India v súčasnosti spravuje aktíva v hodnote približne 33 biliónov dolárov.
V roku 2014 bola najžiadanejšia Británia
Spojené štáty zostávajú hlavnou destináciou. Niektorí štátni investori však plánujú vyvážať svoje portfóliá. Obávajú sa totiž, že sú príliš závislí od amerických trhov, čo ich robí zraniteľnými voči korekcii na akciových trhoch, ktorá sa tento rok dostavila, upozornila Invesco.
Štúdia predpovedá, že z najnovšieho presunu budú ťažiť rozvíjajúce sa trhy.
Ešte v roku 2014 bola najžiadanejšou destináciou Británia. Teraz je však na štvrtej priečke. Okrem USA a Číny sa pred ňu dostalo tiež Nemecko.
Medzi rozvíjajúcimi sa ekonomikami predstihla na pozícii najobľúbenejšieho trhu Indie Čínu. V roku 2014 Indii patrila celkovo deviata priečka, tento rok už je druhá.
Čína je v súčasnosti na šiestom mieste. Podľa štúdie je táto zmena čiastočne spôsobená tým, že fondy so špecializáciou na Áziu znižujú svoje napojenie na Čínu. Investori tiež ocenili pozitívne ekonomické reformy a silný demografický profil Indie.
Záujem o vytvorenie rozvojových fondov
Priemerné ročné výnosy štátnych investorov za posledných desať rokov dosiahli 6,5 percenta. V roku 2021 potom v prípade samotných štátnych investičných fondov dosiahli desať percent. Tento rok by však mohol nastať obrat, pretože do dlhodobých očakávaných výnosov by mohli zasiahnuť vyššie inflácie a prísnejšia menová politika, uvádza Invesco.
Za posledné desaťročia bol zaznamenaný aj stabilný rast nových štátnych investičných fondov. Záujem je hlavne o vytvorenie rozvojových fondov, ktorých cieľom je diverzifikácia a rozvoj miestnej ekonomiky. V Afrike v uplynulom desaťročí bolo založených 12 štátnych investičných fondov, z toho 11 má za cieľ rozvíjať miestne ekonomiky, uviedla agentúra Reuters.