Diskusie o tom, či treba alebo netreba šelmy loviť viac ako doteraz, aby si ich ďalší nárast už eliminovala samotná príroda, vedú hlavne poľovníci a ochranári.

Poľovníci chcú, aby mohli loviť hlavne viac medveďov a vlkov. Podľa nich doterajšia ochrana s dosť minimalizovaným lovom na úrovni pár desiatok kusov ročne dostala obe šelmy na vysoké počty.

Vlci predbehli medvede

Počet medveďov na Slovensku začal rásť pred 14 rokmi. Do roku 2003 ich bolo stabilne okolo 1 300 kusov. No predvlani ich bolo už viac než dve tisícky. Na tejto méte sa však ich početnosť ustálila zhruba pred piatimi rokmi.

Inak je to u vlkov, o ktorých Slovensko ešte v 90. rokoch minulého storočia prichádzalo. V roku 2002 ich tu napočítali už iba 920 kusov, no odvtedy ich stavy permanentne rastú. Predvlani ich tu žilo už takmer 2 200.

S medveďmi opatrnejšie

Vlci sú však nepomerne plachejší ako medvede. Ľudí naširoko obchádzajú. Hnevajú iba poľovníkov, pretože im lovia zver. Takto sú ale vlci iba prirodzenou súčasťou prírody a poľovníci by sa s tým mali zmieriť. O to viac, že v lesoch je stále viac jeleňov a inej vysokej zvery. No okrem toho vlci ohrozujú aj ovce či kravy farmárov.

Na rozdiel od vlkov sa medvede, tak ako sa teraz potvrdilo aj v Starom Smokovci, objavujú čoraz častejšie aj v blízkosti ľudí. „Názor Slovenska na medvede asi zmení až prvý smrteľný prípad. A je ich už toľko, že nie sme od neho ďaleko,“ potvrdili TRENDU viacerí poľovníci.

Ochrancovia hovorili a hovoria, že šelmy sú súčasťou prírody a ľudia sa s nimi musia naučiť žiť. Farmári si podľa nich musia chrániť svoje zvieratá vonkajšímí elektrickými plotmi a mali by mať na ochranu aj psov. Ľudia zasa nemajú nechať okolo domov neuzavreté nádoby na odpadky, inak si medveď rozšíri svoje teritórium aj o ich dvor. V Amerike ľudia, žijúci v blízkosti hôr, napríklad musia za nezabezpečené odpadky platiť vysoké pokuty. Tamojšie úrady i lesní strážcovia ich za to veľmi prísne pokutujú.

Príroda sa reguluje sama

Ochranári trvajú na tom, že lov šeliem musí byť aj naďalej prísne regulovaný. Aj preto, že podľa nich ich neúmerne premnoženie nikdy nehrozí, lebo pri istej početnosti rast stavov šeliem zastaví samotná príroda. Každé územie vždy uživí iba istý počet šeliem.

Rys sa na Slovensku neloví už od začiatku milénia, no jeho stavy odvtedy plynule rástli len do roku 2011. Odvtedy má Slovensko stále iba zhruba 1 700 rysov. Je ich o vyše 700 viac ako na prelome storočia.

Podľa poľovníkov však verejnosť musí rátať aj s tým, že ak je viac šeliem, krajina prirodzene prichádza aj o niektoré iné vzácne druhy živočíchov. S nárastom stavu šeliem poľovníci napríklad spájajú razantný ústup početnosti hlucháňa. Pred dvoma desaťročiami ich tu žilo takmer 1 800. Predvlani narátali už iba 1 100 hlucháňov.