Eurofondy informatizácii neprospeli. Ak aj za nimi pôvodne bol dobrý úmysel – zrýchliť implementáciu zásadných štátnych IT systémov a vytvoriť základňu pre elektronické verejné služby – celé sa to napokon riadne zvrhlo. Dalo by sa povedať, že itečkové eurofondy sa dostali zo stavu, keď mali informatizáciu vzkriesiť k životu, do situácie, že bytostne ohrozujú jej budúcnosť.
Na rétoriku ministra financií Ivana Mikloša, ktorý má štátne IT v kompetencii, a podľa ktorej sa informatizácia stala „eldorádom korupcie“, si informatici ešte môžu zvyknúť. No čo ak sa prvoplánová kritika praktík minulej vlády vyvinie smerom, že sa veľký balík z 1,1 miliardy európskych peňazí určených na informatizáciu presunie pre netransparentnosť, neefektívnosť a nezmysluplnosť projektov – na iné priority?
Či je to riziko reálne, alebo nie, ťažko povedať. No keď I. Mikloš vraví, že takéto tlaky sa stupňujú, nie je dôvod mu neveriť. Adeptom čísla jeden je výstavba diaľnic, na ktorú sa horúčkovito hľadajú zdroje. Že netransparentnosť čerpania pre IT slúži len ako zámienka (vzhľadom na „anjelskú čistotu“ stavebníckeho biznisu), je druhoradé.
Ak by k takémuto vývoju prišlo, informatizácia má seriózny problém. Rezorty a úrady identifikovali eurofondy ako náhradu kapitoly bežného štátneho či komunálneho rozpočtu. Očakávanie prílevu peňazí z Bruselu v kombinácii s volatilitou ich toku zahamovalo už viacero pripravených projektov. Ukážková medvedia služba. Ako vravia znalci, keby neboli eurofondy, azda by sa aj niečo spravilo...
Informatizácia trpí tiež následkom rozhodnutí, ako sa má balík fondov utratiť/investovať (nehodiace sa škrtnite), aby eurofondové hody aspoň trochu dávali zmysel. No tvorcovia masterplánu zlyhali. Informatizujú sa zastarané procesy z čias Márie Terézie namiesto toho, aby sa najprv optimalizovali či vytvorili úplne nové. Meradlom úspešnosti projektov nemajú byť úspory verejných zdrojov, ale počty novovytvorených pracovných miest. Idú sa zavádzať elektronické služby, ktoré nikto nebude využívať.
Je fajn, že suita okolo I. Mikloša sa chce vyrovnať s IT dedičstvom predchádzajúcej vlády, ktorá pred štyrmi rokmi prišla s rovnakou ambíciou. Aspoň verbálne. Avizované novinky v obstarávaní IT, napríklad elektronické aukcie pre bežné komoditné nákupy a profesionálni poradcovia pre komplexnejšie systémy, môžu pomôcť, aby ambície (opäť) neostali len na papieri. No úlohou volebného obdobia nie je spraviť páčivú prezentáciu. Ale zabezpečiť, aby sa to celé zasa nezvrhlo na medvediu službu.
Článok vyšiel v aktuálnom vydaní TRENDU č. 41.
Bezplatný celý eTREND, kniha ako darček a ďalšie: Dvanásť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.