Ruská spoločnosť RCC a čínske firmy sa vyhýbali plateniu daní a obchádzali západné sankcie pri obchodovaní s medenou guľatinou, pričom ju vydávali za medený odpad, informovala agentúra Reuters.

Ruské vývozné clo na medenú guľatinu predstavovalo v decembri sedem percent, teda bolo nižšie ako desať percent na šrot. Dovoz guľatiny do Číny je zdaňovaný štyrmi percentami a na dovoz ruského medeného šrotu sa clo nevzťahuje. Medzi čínskymi a ruskými údajmi sa objavil nesúlad. Čínske colné údaje ukázali, že Čína od decembra kúpila podstatne viac medeného šrotu z Ruska, zatiaľ čo ruské údaje, ktoré získal Reuters, ukázali, že množstvo šrotu vyvezeného k najväčšiemu obchodnému partnerovi bolo zanedbateľné.

Ruské colné úrady uviedli: „Federálna colná správa dočasne neposkytuje údaje o zahraničnom obchode.“ Údaje o obchode prestali zverejňovať v apríli 2022 krátko po ruskej invázii na Ukrajinu. RCC, na ktorú sa vzťahujú západné sankcie, na otázku o obchodovaní s medenými tyčami pre čínske firmy odpovedala, že dodáva produkty len ruským spoločnostiam.

Čína sa stala hlavnou destináciou pre ruské spoločnosti, ktoré sa snažia vyvážať svoje komodity po tom, čo Spojené štáty uvalili sankcie na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu vo februári 2022. Spojené štáty a Európska únia uvalili sankcie aj na čínske spoločnosti za podporu vojnového úsilia Ruska na Ukrajine.

Teoreticky neexistujú nijaké právne prekážky, ktoré by napriek západným sankciám zabránili Číne nakupovať kovy od ruských spoločností. Ťažkosti môžu nastať so spracovaním platieb a požičiavaním si peňazí.

Ďalšie dôležité správy

Rusal.
Neprehliadnite

Rusal tvrdí, že nové sankcie neovplyvnia jeho dodávky hliníka na svetové trhy