Ani po 14 rokoch nebude možné potrestať ľudí, ktorí nesú zodpovednosť za zavlečenie Michala Kováča mladšieho do cudziny a zmarili referendum o vstupe Slovenska do NATO. Parlament dnes neschválil návrh poslancov za KDH na zrušenie tzv. Mečiarových amnestií. Za ich zrušenie dnes hlasovalo 78 poslancov, na schválenie ústavného zákona je však potrebných najmenej 90 hlasov.

Návrh podporili všetci prítomní poslanci z bývalej koalície, nepodporil ho naopak ani jeden z opozičných zákonodarcov. Zrušenie amnestií pred hlasovaním predseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH) obhajoval tým, že nemôžu byť určené na to, aby slúžili bezpráviu. "Inštitút amnestie, ako žiadna iná norma právneho poriadku, nemôže byť určená na to, aby ona sama slúžila bezpráviu. Právo má slúžiť len spravodlivosti a nie nastoľovaniu bezprávia. Spravodlivosť znamená merať všetkých rovnakým metrom," povedal dnes v pléne.

P. Hrušovský sa nazdáva, že zrušenie amnestií by nepredstavovalo ani významnú právnu prekážku. Rozhodnutie o udelení amnestie je všeobecne záväzným právnym predpisom, každý všeobecne záväzný právny predpis možno nielen prijať, ale ho aj doplniť, meniť alebo ho aj zrušiť," zdôraznil. Upozornil tiež, že Mečiarove amnestie neboli amnestiami v právnom zmysle, pretože boli vydané na neohraničený okruh ľudí.

Keďže aktuálny parlament sa nachádza v záverečnej etape svojho pôsobenia, ďalšia možnosť na zrušenie amnestií príde až po marcových parlamentných voľbách.

Ilustračné foto na titulke - Vlado Benko