Odporcovia brexitu tvrdia, že výsledok referenda má len poradný význam. Preto ho musí hlasovaním potvrdiť Dolná snemovňa, kým bude aktivovaný článok 50, čo je formálny mechanizmus k začiatku rozhovorov o odchode z EÚ.
Tento postup navrhli medzi inými bývalý labouristický predseda vlády Tony Blair, kandidát na predsedu labouristickej strany Owen Smith a ďalší politici s cieľom zabrániť odchodu z EÚ.
Konzervatívny The Telegraph napísal, že na radosť zástancov brexitu má premiérka v úmysle článok 50 aktivovať bez hlasovania parlamentu. Zdroj informácie uviedol, že T. Mayová je presvedčená, že „brexit je brexit“, a preto nemieni oponentom poskytnúť žiadnu príležitosť, aby odchodu Británie z EÚ zabránili.
V dolnej parlamentnej komore je 480 zo 650 poslancov za zotrvanie v EÚ a podobný pomer názorov je aj v hornej komore. To znamená, že získať formálny súhlas parlamentu by trvalo roky, poznamenal denník.
„Predsedníčka vlády sa vyjadrila úplne jasne, že britská verejnosť hlasovala a že ona (T. Mayová) brexit začne,“ citoval The Telegraph bližšie neupresnený zdroj. T. Mayová podľa neho konzultovala s vládnym právnikmi, ktorí jej povedali, že v je právomoci je aktivovať článok 50 a začať proces vystúpenia z Európskej únie bez hlasovania parlamentu.
Voliči Spojeného kráľovstva, ktorí sa na referende zúčastnili, schválili odchod z EÚ 23. júna pomerom hlasov 52 percent za a 48 percent proti. T. Mayová už povedala, že článok 50 nebude aktivovať pred koncom roku, aby poskytla čas na prípravu stratégie na výstupné rokovania s Bruselom.
Problému sa bude ešte v októbri venovať najvyšší súd, na ktorý sa so žiadosťou o stanovisko obrátila skupina právnikov.