Namiesto zapojenia sa do rozpravy P. Kresák zvolal tlačovú konferenciu, na ktorej priznal, že je v archívoch Ústavu pamäti národa vedený ako tajný spolupracovník ŠtB.
Museli si to vymyslieť
Spomína si, že pred odchodom do USA za ním prišli „páni z ministerstva zahraničných vecí“, ktorí ho varovali pred nebezpečím v zahraničí a odporučili mu obrátiť sa v prípade potreby na ambasádu. Túto možnosť vraj nevyužil a svoje štúdium strávil na prednáškach a v knižnici.
Keďže ho s týmito mužmi zoznámil bývalý kolega z ministerstva zahraničných vecí, nemal pochybnosti o tom, odkiaľ pochádzajú. Keďže bol členom komunistickej strany, nemuseli mu dať nič podpisovať.
Stretnutia, ktoré mal podľa archívov ÚPN s ŠtB absolvovať, označil za výmysel. Dokazoval to tým, že náklady na stretnutie boli podľa dokumentov zaplatené v československých korunách. V čase, keď sa podľa jeho pasu nachádzal v USA.
Vážna trhlina v Kresákovej verzii
I. Matovič už o hodinu na to vystúpil na vlastnej tlačovej konferencii. Prezradil, že na základe infožiadosti získal z ÚPN Kresákovu zložku, ktorá ho vraj usvedčuje z vedomej spolupráce.
„Tento list výdavkov je evidencia, ktorú si eštebák, ktorý je styčný dôstojník, vedie, keď sa ide stretnúť s donášačom. Keď sa stretne v reštaurácii, tak má výdavky. Dávam rečnícku otázku pánovi Kresákovi, či si myslí, že 22. marca 1988 bola v Československu nejaká reštaurácia, v ktorej sa dalo platiť dolármi. Pán Kresák ani nevie, ako sám seba usvedčil,“ vyhlásil opozičný poslanec. 22. marca sa P. Kresák nachádzal v USA a podľa I. Matoviča tak musel mať styčného dôstojníka tam.
Hovorí aj, že „spieval ako slávik“, keďže jeho zložka má 133 strán. P. Kresák rozsah svojej zložky nespomenul, hoci ňou tiež disponuje. Podstatná časť strán je podľa I. Matoviča vybielená.
P. Kresáka naďalej považuje za „geniálneho“ odborníka na ústavné právo, ale spochybňuje jeho morálne kvality. O jeho vzťahu k ŠtB mal vraj komunikovať proaktívne.
Spochybnil tiež verziu, že dokumenty sú falzifikátom. „Ideme mu veriť rozprávku, že si ŠtB-áci tých 200 strán vymysleli? Potom môžeme akceptovať aj výhovorky pána Babiša, že ěštebáci im len chceli ublížiť.“