Prezident v prejave upozornil aj na najhorúcejšiu tému týchto dní na Slovensku – korupciu. Podľa hlavy štátu asi niet osoby, ktorá by uverila príbehu, že niekto v kufríkoch priniesol 12 miliónov eur v hotovosti. Napriek tomu do dnešného dňa nemáme zmysluplnú odpoveď.
Prezident narážal na kauzu Ladislava Bašternáka a prepojenia bývalého ministra Jána Počiatka a súčasného ministra vnútra Roberta Kaliňáka na jeho firmy. Opozícia R. Kaliňáka opakovane vyzvala na odstúpenie z funkcie, premiéra Fica na Kaliňákovo odvolanie, ten však v stredu po zasadnutí vlády oznámil, že vo funkcii zostáva a tlak na odstúpenie nepociťuje.
Premiér je najvyšší služobník
Aktualizované o 14:46 Podľa politického analytika Jána Baránka prezident prvýkrát od nástupu do funkcie jednoznačne a zreteľne pomenoval situáciu na Slovensku a problémy, s ktorými sa borí a to je dobre. Prezident povedal, že štyria z piatich ľudí sú presvedčení, že Slovensko ovládajú oligarchovia. „Podstatné je, že to povedal. Teraz máme legitímny dôvod odraziť sa a riešiť ten problém,“ povedal pre TREND.sk Ján Baránek. Pokiaľ to tak je, tak podľa neho žijeme v nedemokratickom štáte, ktorý neslúži ľuďom, ale oligarchom a my občania sme len nevoľníci.
Prejav hlavy štátu bol podľa neho dôležitý aj v tom, že ponúkol zmenu pohľadu na to ako máme začať vnímať štát. Jasne ľuďom povedal, že štát si vytvárame na to, aby nám slúžil, nie na to, aby nám komplikoval život. Ľudia si musia uvedomiť, že premiér je najvyšší služobník a platí to aj od premiéra smerom dole cez ministrov až po celú štátnu správu. Oni sú náš servis na to, aby štát fungoval. „Ani domov si nezavoláme upratovaciu servisnú službu, ktorá nám vykradne dom,“ povedal J. Baránek na margo aktuálnych podozrení z korupcie vo vysokej politike. Analytik si myslí, že prezident svojím prejavom chcel povedať, že minister vnútra by mal odísť.
Most aj SNS môžu prísť o voličov
Na otázku, aký vplyv môže mať nečinnosť v kauze Bašternák na zostávajúce koaličné strany, J. Baránek odpovedal, že ak koaličné strany Most-Híd, Sieť a SNS nebudú jasne a jednoznačne požadovať vyšetrenie a vyvodenie zodpovednosti, prídu o voličov. „V prvom rade Most, ale do veľkej miery aj SNS,“ dodal.
Každý vie, o kom prezident v prejave hovoril
Za jeden z najlepších prezidentských prejavov prednesených v parlamente označil vystúpenie Andreja Kisku v pléne aj ďalší opozičný poslanec Ľubomír Galko (SaS). Na otázku, či mu v ňom nechýbali mená, odpovedal, že všetci dnes tak žijú politikou, že by to bolo zbytočné.
„Úplne jasne popísal to, čo môžeme očakávať a každý si vie presne personifikovať mená s problémami, ktoré nás trápia,“ povedal poslanec. Pri prejave na kolegoch poslancoch videl, že pozorne počúvali a nakoniec prezidentovi zatlieskali úplne všetci – aj „Smeráci, aj poslanci Mosta a Siete“.
Podľa poslanca Miroslava Beblavého to bol veľmi rozumný vyvážený štátnický prejav. Vystihol dlhodobé problémy Slovenska. „Ale taký mohol pán prezident predniesť počas každého roku druhej Ficovej vlády a obávam sa, že ho bude môcť predniesť aj počas každého roku tretej Ficovej vlády, lebo za vlády Roberta Fica nedochádza k riešeniu žiadneho z týchto zásadných problémov, ktoré prezident pomenoval, či už hovoríme o korupcii, zdravotníctve školstve alebo iných,“ uzavrel M. Beblavý.
Fedor: Prezident potvrdil opodstatnenosť svojej funkcie
Koaličný poslanec Martin Fedor (Sieť) si myslí, že tento príhovor potvrdil opodstatnenosť funkcie prezidenta v našom politickom systéme. „Pôsobenie súčasného prezidenta je naozaj stabilizujúce a zabezpečuje v našom politickom systéme aj istý korekčný mechanizmus. Je to vyvažujúci prvok vnáša stabilitu, ale nebojí sa aj povedať a upozorniť na témy dôležité pre Slovensko,“ povedal po vystúpení hlavy štátu.
Martin Fedor Zdroj: SITA
Pre M. Fedora bolo dôležité, keď prezident povedal, že je pre Slovensko podstatné odstránenie možnosti politických vplyvov na fungovanie orgánov, ktoré by mali fungovať nezávisle. „Je to agenda, ktorú dlhodobo presadzujem. Agenda napríklad nezávislej polície či inšpekcie oddelenej od politickej funkcie ministra. Takto zabezpečené systémové mechanizmy by mohli priniesť to, po čom voláme – schopnosť štátu nezávisle vyšetriť a potrestať neduhy, ktoré nazývame korupcia a zneužívanie moci,“ skonštatoval po prejav.
To by podľa M. Fedora mohlo viesť k obnoveniu dôvery občanov vo fungovanie štátu a to je to, čo politici potrebujú.
Danko mal z prejavu vynikajúci pocit
Jeden z koaličných lídrov a predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) mal z vystúpenia prezidenta vynikajúci pocit, pretože odpovedal na veľa vecí a vo veľa veciach ukázal cestu. „Mne osobne sa páčilo zamyslenie nad tým, kam smeruje Slovensko z hľadiska zostavovania budúcej vlády,“ dodal. Podľa šéfa parlamentu sa z prezidentovho prejavu dá v mnohých oblastiach poučiť.
Predseda strany SNS Andrej Danko v centrále Zdroj: SITA
Juraj Blanár (SMER-SD) Bol už pred novinármi menej zdieľny. Prejav prezidenta vraj ako požiadavku na odstúpenie straníckeho kolegu a ministra vnútra Roberta Kaliňáka nevnímal. Na otázku, či by mal Robert Kaliňák ostať vo funkcii ministra odpovedal, že to je záležitosť, ktorú minister dostatočne vysvetlil.
K otázke, či sa v Smere budú zaoberať touto kauzou odpovedal, že sa budú zaoberať všetkým, čo súvisí s ich prácou. Na dodatočnú otázku, či aj kauzou Bašternák, už však neodpovedal.