Americké finančné trhy zažívajú fázu prehnanej dominancie. Korporácie dosahujú nadmerné zisky. Hospodársky rast Spojených štátov je umelo podporovaný historicky najvyšším deficitným míňaním. Publicista Ruchir Sharma varoval, že ide o signály pokročilej bubliny na finančných trhoch, ktorá by mohla čoskoro prasknúť.
V stĺpčeku pre Financial Times ju označil za matku všetkých bublín. Analytici na Wall Street sú však presvedčení, že americké akcie budú v roku 2025 naďalej prekonávať ostatné svetové trhy. No R. Sharma si myslí, že tento optimizmus je znakom toho, že bublina už dosahuje vrchol.
Problémom je najmä verejný dlh. Podľa jeho prepočtov dnes USA potrebujú takmer dva doláre nového vládneho dlhu na dosiahnutie jedného dolára rastu HDP. To je o 50 percent viac ako pred piatimi rokmi. „Tento stav nemôže trvať večne. Pravdepodobne už budúci rok investori zareagujú zvýšenými požiadavkami na vyššie úrokové sadzby alebo na prísnejšiu fiškálnu disciplínu,“ uvádza ekonomický expert.
Matka všetkých bublín sa zrodila v USA. Jej sila vysáva peniaze zo zvyšku sveta
Priestor na zlepšenie pre Európu
Európa má podľa neho priestor na zlepšenie. Napríklad Nemecko a Francúzsko by mohli zlepšiť ekonomické politiky, podobne ako Grécko a Španielsko pred dekádou. Čína by zase mohla stabilizovať ekonomiku zvýšením domácej spotreby v reakcii na slabý dopyt a obchodné tlaky.
Analytici fascinovaní „americkou výnimočnosťou“ však zabúdajú, konštatuje R. Sharma, že americký akciový trh za posledné storočie zaostával za zvyškom sveta v 6 z 11 dekád. Napríklad v prvej dekáde tohto storočia USA priniesli nulové výnosy, zatiaľ čo rozvíjajúce sa trhy zaznamenali trojnásobný nárast.
Americká výnimočnosť nie je nekonečná, povedal ekonóm s tým, že extrémne ceny, vysoké valuácie a prehnaný optimizmus sú klasickými znakmi neskorej fázy bubliny. „Americká nadvláda sa môže oslabiť, ak sa rast spomalí alebo ostatné veľmoci zosilnia. Ako pri každej bubline, koniec môže prísť nečakane“.
Výkyvy na finančných trhoch môžu prísť náhle nielen v podobe tzv. čiernych labutí, ale aj zo zdanlivo oveľa menších dôvodov, súhlasí finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik. „Faktom je, že rally na amerických trhoch v posledných rokoch je výnimočná a postavená z veľkej miery na technologických akciách“.
Tri kľúčové istoty v neistých časoch. Miliardári prezradili, kam investujú v roku 2025
Podotkol ale, že technologickí giganti posledné roky ukazujú skutočne výnimočné výsledky. „Pri väčšine nie sú ich výsledky závislé od dotácií a štátnych investičných schém, ktoré nafukujú dlh USA,“ podotkol M. Búlik.
Odváži sa preto povedať, že kým technologickí giganti budú generovať vysoko nadpriemerné výsledky v tržbách aj ziskovosti, nemá nikto dôvod pochybovať o ich valuácii. „Známky sfukovania či nebodaj praskania bubliny nevidím“. Radí, že pre bežného investora je zásadné držať investície diverzifikované. „Bolo by veľkou chybou vkladať väčšinu finančného majetku do technologických gigantov a vsádzať na ich výnimočnú pozíciu“.