Informácie o kompromitujúcich dokumentoch, ktoré mali slúžiť k vydieraniu D. Trumpa, odovzdali budúcemu prezidentovi minulý týždeň šéfovia amerických spravodajských služieb s upozornením, že obsah je nepreverený.

Správa o existencii dokumentu sa vďaka televízii CNN dostala na verejnosť a web BuzzFeed uverejnil všetkých 35 strán kompromitujúceho materiálu. Obe médiá si za svoj postup vyslúžili tvrdú kritiku budúceho šéfa Bieleho domu.

Podľa agentúry AP povesti o existencii správy Ch. Steela kolovali vo Washingtone od októbra. Časopis Mother Jones už vtedy napísal, že bývalý západoeurópsky agent posunul správu v auguste americkej FBI. V októbri sa od šéfa FBI Jamesa Comeya o existencii dokumentu dozvedel vtedajší šéf demokratickej menšiny v Senáte Harry Reid, v novembri potom republikánsky senátor John McCain.

Ch. Steele v súčasnosti pracuje vo vedení londýnskej spoločnosti Orbis Business Intelligence, ktorú podľa The Daily Mail založili bývalí pracovníci britských tajných služieb. Aktívne sa vraj podieľal na vyšetrovaní veľkého škandálu týkajúceho sa korupcie vo vedení medzinárodnej futbalovej federácie FIFA, o ktorej za úplatu predával informácie FBI.

Materiály kompromitujúce Trumpa mal zhromaždiť exagent britskej rozviedky

Vstupná brána k domu Christophera Steela v anglickom Farnhame Zdroj: SITA/AP

V Rusku podľa britského denníka Steele pôsobil dvadsať rokov po rozpade ZSSR ako agent MI6 s diplomatickým krytím. Podľa The Daily Mail spolupracoval aj s niekdajším ruským agentom Alexandrom Litvinenkom, otráveným v Londýne v roku 2006 polóniom. K zisťovaniu informácií o kompromitujúcich materiáloch na D. Trumpa si Ch. Steela najali jeho politickí súperi. Podľa rozhlasovej stanice BBC išlo o republikánov nespokojných s Trumpovou kandidatúrou.

Steelov výbušný dokument do USA dopravil bývalý britský veľvyslanec v Moskve Tim Barrow, ktorý sa v súčasnosti výrazne angažuje v rokovaní o vystúpení Veľkej Británie z EÚ, napísal The Daily Mail. T. Barrow sa údajne obviňuje, že kvôli nemu sa Steelova správa nedostala na verejnosť.

Rozhlasová stanica BBC uviedla, že okrem Steelovho dokumentu existuje ešte jeden podobný súbor informácií. Podľa istého novinára, ktorý sa odvoláva na šéfa východoeurópskej tajnej služby, existuje okrem toho videozáznam so sexuálnymi scénami.

BBC uviedla, že Ch. Steele je v spravodajskej komunite považovaný za dôveryhodného a spoľahlivého človeka. Uverejneniu jeho mena v súvislosti s aférou okolo D. Trumpa sa podľa BBC bez úspechu snažili zabrániť britské tajné služby.