G. Matečnú predtým Lucia Ďuriš Nicholsonová z SaS obvinila, že mala v roku 2015 podpísať zmluvu s Antoniom Rodom ako konateľom firmy TRA.CE.R, s.r.o. Keďže je A. Roda podľa medializovaných informácií blízky talianskej mafii, vyzvala ju na zváženie zotrvania vo funkcii.
Zmluvy vraj len predlžovala
Ministerka, ktorá v danom roku bola generálnou riaditeľkou Slovenského pozemkového fondu (SPF), to striktne odmietla. Od L. Nicholsonovej žiada ospravedlnenie.
„Toto klamstvo je ľahko vyvrátiteľné. Antonio Roda sa stal spolumajiteľom a konateľom firmy až v roku 2016. Za obdobia pôsobenia generálnej riaditeľky Gabriely Matečnej v pozemkovom fonde neexistuje žiadna zmluva s firmou Tracer, kde by bol konateľom Antonio Roda, o čom svedčí aj centrálny register zmlúv,“ uviedol hovorca agrorezortu Michal Feik.
SPF na základe piatkovej tlačovej konferencie poslankyne Ďuriš Nicholsonovej zanalyzoval desiatky zmlúv firiem, v ktorých akýmkoľvek spôsobom figurovalo meno Roda. Bráni sa tým, že podpisy boli len pod dodatkami už existujúcich zmlúv, siahajúcich aj 15 rokov do minulosti.
„Predmetom týchto dodatkov bolo najmä zvyšovanie nájmu či inventarizácia skutočnej užívanej výmery,“ ozrejmoval M. Feik.
Aj podpis pod dodatkami je problém
Aktualizované 12:20 Firma TRA.CE.R export-import podľa L. Ďuriš Nicholsonovej mala v rokoch 2015 a 2016 dostať dotácie z Pôdohospodárskej platobnej agentúry vo výške 625-tisíc eur a vlani dotáciu na maštaľ vo výške 179-tisíc eur.
Vyhlásila tiež, že žiadostiam firmy s talianskymi majiteľmi bolo na SPF vyhovené v oveľa kratších lehotách, ako je bežné.
V reakcii na výroky G. Matečnej sa SaS dištancovala od toho, že by jej osobu spájala s talianskou mafiou. Za problematický ale považuje samotný fakt, že dodatky podľa vlastných slov podpísala.
„Kvôli podpisu na dodatkoch k zmluvám dnes Taliani operujú na stovkách hektárov pôdy. Ak pani Matečná ako autorita SPF nevedela o činnosti nájomcov, čiže talianskej mafie, nech sa obráti na tie orgány činné v trestnom konaní, ktoré ju neupozornili na to, komu prenajíma pôdu na východe Slovenska,“ napísala SaS v stanovisku.
Zdroj: SITA
Kaliňákovu hlavu nežiada len opozícia
Na odstúpenie ministra vnútra vyzýva nielen opozícia, ale aj časť koalície. Jeho odchod požaduje aj časť koaličnej strany Most-Híd. Tí zvolali aj republikovú radu, ktorá zasadne 12. marca a rozhodne o ďalšom postupe strany.
V nedeľu načrtol nevyhnutné zmeny v personálnom zložení vlády SR aj prezident Andrej Kiska, podľa ktorého sú prípustné iba dve riešenia, buď rozsiahla rekonštrukcia vlády, alebo predčasné parlamentné voľby.
„Nateraz vidím dve možnosti. Rozsiahlu a zásadnú rekonštrukciu vládu, ktorá by nepolarizovala spoločnosť, požiadala a získala dôveru NR SR. Alebo predčasné voľby, ktoré by v mnohých demokratických krajinách boli najprirodzenejším riešením,“ povedal s tým, že o tom musí rozhodnúť parlament 90 hlasmi.
Voľby by podľa neho mohli byť spolu s komunálnymi. Tiež doplnil, že chce začať rokovania s predsedami politických strán o tom, ako si predstavujú budúcnosť krajiny.