Od príliš veľa turistov k žiadnym a opäť k masám. Mnoho obľúbených miest čelí náporu turistov, ktorý im začína robiť obavy, píše portál CNBC.

Rozmach nízkonákladových leteckých spoločností, krátkodobých prenájmov a výletných lodí sú len jednou časťou problému, povedal Lionel Saul, výskumný asistent a hosťujúci profesor na EHL Hospitality Business School.

Druhou sú sociálne siete, influenceri, filmy a televízne relácie, pretože lákajú turistov na tie isté miesta, povedala Saulova kolegyňa Tatyana Tsukanovová. „Tí jednoducho iba prídu, urobia si peknú selfie, dajú si ju na sociálne siete, zvýšia popularitu tohto miesta... a odídu,“ vysvetlila výskumníčka.

Vzdor miest

Obyvatelia malej rakúskej dediny Hallstatt, ktorou sa údajne inšpirovali tvorcovia Disney rozprávky Ľadové kráľovstvo, postavili v dôsledku obrovského náporu turistov na obľúbenom vyhliadkovom mieste múr. „Za rok tam prišlo milión turistov, pričom dedinka má len 800 obyvateľov,“ vysvetlila Tsukanovová s tým, že múr na mieste dlho nevydržal. Po online kritike ho totiž miestne úrady museli nakoniec zbúrať.

Niektoré obľúbené destinácie začali proti masám turistov bojovať stanovovaním maximálneho denného počtu návštevníkov. Toto obmedzenie platí napríklad v meste Machu Picchu v Peru, Akropole v Aténach, chráme Borobudur v Indonézii či na plážach na Sardínii. Letoviská Bora Bora či Benátky zas obmedzujú denný počet výletných lodí.

Ani jedno z miest však nezašlo tak ďaleko ako Amsterdam, zdôraznil Saul. Toto holandské mesto je podľa neho pionierom v boji proti nadmernému turizmu. Zakročilo už napríklad proti autobusom s turistami, niektorým obchodom či otváraniu nových hotelov a prenájmov v štýle Airbnb. Mesto teraz uvažuje aj o zákaze pre výletné lode a presunutí slávneho Red Light Districtu mimo centra mesta.

Holandská metropola navyše v apríli spustila jedinečnú kampaň, v ktorej niektorých návštevníkov, najmä mladých britských turistov, vyzvala, aby sa mestu vyhli, ak ich zaujímajú iba drogy a párty.

Pokuty a poplatky

Niektoré mestá sa v rámci boja proti nadmernému turizmu zamerali na peňaženky návštevníkov, ktorým hrozia za nevhodné správanie pokuty. Benátky pokutujú turistov za konzumáciu nápojov alebo jedla na zemi, plávanie v kanáloch či prechádzanie sa v plavkách.

V roku 2024 chce mesto vyskúšať novú taktiku – poplatok päť dolárov za jednodňovú návštevu. Tieto nové turistické dane majú začať platiť aj v španielskej Valencii, anglickom Manchestri, v Thajsku a na Islande, uviedol Ivan Saprov, zakladateľ americkej cestovnej technologickej spoločnosti Voyagu. Od februára 2024 začne turistov zdaňovať aj Bali. Pýtať od nich bude 150-tisíc rupií (desať dolárov).

Poplatky spojené s udržateľnosťou turistom nevadia, pokiaľ o nich vedia dopredu, dodal Saprov. „Po rozhovoroch s našimi klientmi sme boli príjemne prekvapení pozitívnymi reakciami. Takmer 40 percent s poplatkami súhlasilo, pretože generované príjmy môžu mestá použiť na vytvorenie zariadení a poskytovanie služieb, ktoré spríjemnia pobyt nielen turistom, ale aj miestnym obyvateľom,“ vysvetlil.

Budúcnosť turizmu

Podľa generálneho tajomníka OSN pre cestovný ruch Zuraba Pololikashviliho je kľúčom k porazeniu nadmerného počtu turistov regulovanie ich toku.

S cieľom zvládnuť nápor návštevníkov, no zároveň neprísť o ich peniaze, začali mnohé krajiny propagovať menej preplnené, no rovnako zaujímavé lokality. Indonézia napríklad v roku 2016 predstavila program „Desať nových Bali“, ktorý ale neskôr zredukovala na „Päť nových Bali“.

Japonské úrady pre cestovný ruch sa zas snažia turistov presvedčiť, aby navštívili vidiecke oblasti krajiny. Polovici obcí tu totiž hrozí, že do roku 2040 vinou úbytku obyvateľov zaniknú.

Cestovný ruch musí mať regeneratívny efekt, povedal Darrell Wade, spoluzakladateľ spoločnosti Intrepid Travel. „Jedným z problémov súčasného cestovného ruchu je, že je pravým opakom,“ dodal.

Saul so svojím tímom skúma regeneratívny model turizmu, v rámci ktorého cestovatelia pomáhajú komunitám, ktoré navštívia. Turisti môžu počas pobytu napríklad prispieť k obnove koralových útesov, vysádzať nové stromy či uistiť sa, že ich peniaze ostanú v danom regióne tým, že si vyberú menšie hotely a rodinné reštaurácie.

Ďalšie dôležité správy

Benátky schválili
Neprehliadnite

Benátky sa snažia zabrániť masovému turizmu. Pre turistov zaviedli poplatok pre vstup do centra