V posledných týždňoch sa v Číne rozmohli protesty klientov, ktorí splácajú hypotéky za nedostavané byty. Vláda na ne zareagovala rýchlo, no musí konať rozhodnejšie, ak má vyriešiť hlbší problém, ktorý ťahá čínsky trh s nehnuteľnosťami ku dnu, píše Bloomberg.

Prioritou by malo byť dokončenie bytov

Terčom hnevu protestujúceho davu sú súkromní developeri. Niektorí z nich neboli schopní zabezpečiť si dostatok hotovosti na dokončenie naplánovaných projektov, pretože ich trápi pokles cien a zásahy vlády voči nadmerne zadlženým spoločnostiam.

Viac než 70 percent čínskych domovov sa predá ešte pred dokončením výstavby, pričom majitelia týchto bytov začnú splácať hypotéky oveľa skôr, ako od svojich bytov dostanú kľúče. Minulý mesiac sa jedna skupina majiteľov vyhrážala, že prestane svoje úvery splácať, ak nebude výstavba pokračovať. Ich krokom sa inšpirovali ďalší ľudia, a tak sa protesty rozšírili do takmer 90 miest po celej krajine.

Treba obnoviť dôveru

Analytici podcenili krátkodobé finančné riziko, ktoré so sebou tieto bojkoty prinášajú. Spoločnosť DBS Group tvrdí, že bankový systém Číny dokáže absorbovať straty v hodnote 1,1 bilióna dolárov predtým, ako sa ocitne v kríze. Aj napriek tomu je zrejmé, že úrady chcú predísť tomu, aby sa protesty ešte viac rozšírili.

Hlavnou prioritou krajiny musí byť obnova dôvery a tú najlepšie dosiahne vtedy, ak sa dokončí výstavba nedostavaných bytov. Vláda zatiaľ podnietila banky, aby na tieto účely zvýšila objem úverov. Podľa agentúry ide o rozumný prvý krok.

Situácia si však zrejme bude vyžadovať aj ďalšie opatrenia. Jednou z možností je umožniť majiteľom, aby si mohli splátky hypoték pozastaviť dovtedy, kým ich byty nebudú dokončené.

Politika nulového covidu

Prebiehajúce bojkoty sú podľa agentúry iba symptómom väčšieho problému. Prísnejšie presadzovane pravidiel vyvinulo na developerov tlak a niektorí z nich sa od minulého roka dostali do platobnej neschopnosti.

Všetko ešte navyše skomplikovala aj neistota spôsobená pandémiou koronavírusu. Nadšenie kupcov opadlo a predaje klesli. To zasiahlo nielen peňažné toky developerov, ale aj čínske hospodárstvo. V druhom štvrťroku sa jeho rast spomalil až na šokujúcich 0,4 percenta.

Je ťažké predstaviť si, ako by mohla čínska vláda pri svojej politike nulového covidu dokázať tento pokles spomaliť. Ak sa jej lídri jednoducho nevzdajú, či už z politických dôvodov alebo pre nízku mieru zaočkovanosti u staršieho obyvateľstva, mohli by ju aspoň zmeniť z politiky nulového covidu na politiku nulových úmrtí, uzatvára Bloomberg.

Ďalšie dôležité články

JB 11 Šanghaj - Zamestnanci PPE vykladajú potraviny z nákladného auta pred ich distribúciou miestnym obyvateľom počas lockdownu pre šíriace sa ochorenie COVID-19 v Šanghaji 5. apríla 2022. V reakcii na pokračujúci nárast prípadov nákazy novým koronavírusom čínske úrady rozšírili platnosť lockdownu v Šanghaji na celé územie mesta. TASR správu prevzala z webovej stránky televízie BBC. Čína vyšle viac ako 10.000 zdravotníckych pracovníkov z celej krajiny do Šanghaja, vrátane 2000 vojenských zdravot
Neprehliadnite

Sektor rezidenčných nehnuteľností v Číne nevyzerá dobre