Aktualizované o 11:05 v celom rozsahu

Prezident François Hollande označil útok za teroristický čin a navrhol predĺženie výnimočného stavu v krajine o tri mesiace. Noviny Nice-Matin identifikovali útočníka ako tridsaťjedenročného Francúza tuniského pôvodu Mohameda Lahouaieja Bouhlela, ktorý zrejme konal bez komplica. Polícia ho zastrelila.

Pri útoku zomreli dvaja Američania. Oznámilo to ministerstvo zahraničných vecí USA. Podľa ruského ministerstva zahraničných vecí je jednou z obetí aj Ruska, traja ďalší Rusi sú podľa ministerstva nezvestní. Jednu obeť potvrdili i Ukrajina a Švajčiarsko, Arménsko prišlo o dvoch svojich občanov. Nezvestné sú v súvislosti s útokom tri Nemky – dve žiačky a učiteľka berlínskej školy a veľa Talianov, Maroko má dvoch mŕtvych.

Atentát odsúdili svetoví štátnici, pridali sa aj slovenské politické špičky. Prezident Andrej Kiska poslal francúzskemu kolegovi F. Hollandovi sústrastný telegram. „Som hlboko otrasený útokom, ktorý sa stal v Nice. Je to chladnokrvný, barbarský čin, ktorý zneužil oslavy štátneho sviatku, aby spôsobil smrť a utrpenie mnohým nevinným ľuďom,“ napísal A. Kiska v telegrame. „Terorizmus je zlo, voči ktorému sa musíme všetci pevne zomknúť. V tejto ťažkej chvíli vyjadrujem v mene svojom a v mene slovenských občanov úprimnú sústrasť rodinám obetí a celému francúzskemu ľudu a súcitím s rodinami zranených,“ uviedol v telegrame prezident.

Eyewitness: #Nice #truck zigzagged through crowd to maxmise deaths https://t.co/OU0IFANPak pic.twitter.com/pNdaZWFUIw

— RT (@RT_com) 15. júla 2016

Rodinná atmosféra na pobrežnej promenáde juhofrancúzskeho letoviska sa podľa svedkov zmenila na chaos vo chvíli, keď do ľudí začalo vrážať biele nákladné auto, pod ktorého kolesami umierali dospelí i deti. Ľudia zbesilo utekali v snahe zachrániť si holý život. Desiatky z nich boli zranené, miestny hotel sa zmenil na improvizovanú ošetrovňu.

Útočníka viedla polícia vo svojich záznamoch, tajné služby ho ale v hľadáčiku nemali. Vyšetrovatelia v nákladnom aute, ktorým útočník vrážal do chodcov, našli atrapy strelných zbraní a nefunkčné granáty. Pri sebe mal aj najmenej jednu funkčnú pištoľ, s ktorou opakovane strieľal, tvrdia francúzske médiá s odvolaním sa na policajné zdroje.

K masakru došlo krátko po 22:30 na rušnej promenáde vo chvíli, keď sa ľudia zhromaždili, aby sledovali ohňostroj pri oslave Dňa pádu Bastily. Auto vletelo vo veľkej rýchlosti do davu a podľa prokuratúry kosilo ľudí na úseku dlhom takmer dva kilometre.

Masaker kamiónom v Nice neprežilo 84 ľudí, šokoval Francúzsko aj svet

Obete útoku v Nice Zdroj: SITA / AP

„Hrozný útok opäť udrel na Francúzsko ... Jeho teroristický charakter nemožno poprieť,“ povedal F. Hollande v mimoriadnom televíznom vystúpení približne o štvrtej hodine ráno. „Musíme urobiť všetko pre boj proti teroristickej skaze,“ dodal prezident.

K útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil a jeho motív doteraz nie je známy. Došlo k nemu osem mesiacov po tom, čo teroristi z organizácie Islamský štát (IS) zabili v Paríži 130 ľudí. Odvtedy platí v krajine výnimočný stav, ktorý sa prezident F. Hollande rozhodol predĺžiť o ďalšie tri mesiace.

Ak návrh schváli parlament, bude výnimočný stav platiť až do konca októbra. Až vo štvrtok bolo pritom rozhodnuté, že výnimočný stav už o pár dní vo Francúzsku skončí. Atentát v Nice ale všetko zmenil.

Masaker kamiónom v Nice neprežilo 84 ľudí, šokoval Francúzsko aj svet

Útok v Nice neprežili desiatky ľudí Zdroj: SITA / AP

Podľa policajtov citovaných agentúrou AFP našli u vodiča auta, ktorého zastrelila polícia, doklady na meno 31-ročného obyvateľa Nice s tuniskými koreňmi. Úrady povolali do ulíc Nice asi 500 policajtov, aby dohliadali na bezpečnosť obyvateľov a vypomohli s vyšetrovaním. Na neurčito je uzavretá časť pobrežnej promenády, kde sa útok odohral, ​​a tiež niekoľko úsekov priľahlých ulíc.

Viacero svetových politikov útok v Nice odsúdilo a dalo najavo zármutok a súcit s obeťami, ich blízkymi i s celým Francúzskom. Americký prezident Barack Obama hovoril o „strašnom, zjavne teroristickom čine“. Zároveň nariadil svojim úradom, aby poskytli Francúzsku všetku potrebnú pomoc.

„Je to tragický paradox, že obeťami útoku sú ľudia oslavujúca slobodu, rovnosť a bratstvo,“ povedal predseda Európskej rady Donald Tusk. „Nemecko stojí po boku Francúzska v boji proti terorizmu. Slová sotva stačia, aby sme povedali, že sme spolu s našimi francúzskymi priateľmi,“ uviedla nemecká kancelárka Angela Merkelová.

„Opäť sme sa presvedčili, že terorizmu je úplne cudzia ľudská morálka. Jeho obeťami sa stali úplne nevinní ľudia, vrátane žien a detí,“ uviedol ruský prezident Vladimir Putin. Zdôraznil, že na víťazstvo nad „príšerným zlom“ je nevyhnutné spojiť sily a že Rusko je pripravené úzko spolupracovať s Francúzskom a ďalšími partnermi.

Európske akcie na začiatku obchodovania v reakcii na útok v Nice klesali. Strácali hlavne akcie firiem zameraných na turistiku.

Nemecká polícia po útoku výrazne sprísňuje kontroly na hraniciach s Francúzskom. Viac policajtov bude na diaľničných aj cestných hraničných prechodoch, vo vlakoch idúcich cez hranice aj na medzinárodných letiskách. Informovala o tom agentúra DPA.

Taliansko posilnilo kontroly pozdĺž stredomorského pobrežia, ktoré leží len asi 30 kilometrov od Nice. „Dostali sme informáciu, že by utečenci (ktorí majú spojitosť s útokom) mohli smerovať do Talianska, hoci pre to nemáme žiadne konkrétne dôkazy,“ oznámila polícia agentúre ANSA.