Martinský závod automobilky Volkswagen Slovakia dosiahol významný produktový míľnik, v týchto dňoch vyrobil po 23 rokoch od svojho vzniku 600-miliónty komponent. Kĺbový hriadeľ smeruje na zabudovanie do plne elektrického vozidla do nemeckého Wolfsburgu. Ako ďalej informovala spoločnosť, v tomto roku sa martinská fabrika intenzívne sústreďuje na štart sériovej výroby nového diferenciálu pre elektrické pohony.
„Ďakujem všetkým kolegom a kolegyniam, ktorí prispievajú svojím nasadením a dlhoročnými skúsenosťami k zachovaniu konkurencieschopnosti martinského závodu a svojou prácou posúvajú celé odvetvie smerom k elektromobilite, ktorá si vyžaduje nové produkty, ako aj nový prístup k udržateľnej mobilite i samotnej výrobe,“ uviedol predseda predstavenstva Volkswagen Slovakia Wolfram Kirchert.
Závod na výrobu komponentov pre prevodovky a podvozky v Martine patrí medzi najväčších zamestnávateľov v Turčianskej kotline. V regióne zamestnáva približne 800 ľudí a vlani vyrobil 20,5 milióna komponentov. Všetka jeho produkcia smeruje do koncernových závodov mimo Slovenska. S príchodom elektromobility sa postupne rozvíja aj jeho portfólio a do výroby v posledných rokoch priebežne prichádzajú komponenty určené pre elektrické vozidlá.
Sú nimi aj kĺbové hriadele, ktoré sa začali v Martine vyrábať pred siedmimi rokmi, pôvodne pre vozidlá s konvenčným pohonom. V roku 2019 však pribudli do portfólia aj kĺbové hriadele pre elektrické vozidlá koncernu Volkswagen vyrábané na platforme MEB. Doteraz bolo v Martine vyprodukovaných už viac ako sedem miliónov kĺbových hriadeľov pre modely koncernových značiek Volkswagen, Škoda, SEAT a CUPRA.
Volkswagen Slovakia vyrobil na Slovensku od roku 1991 viac ako 7 miliónov vozidiel a preinvestoval vyše 5 miliárd eur. Vyrába automobily Volkswagen Touareg, Audi Q7, Audi Q8, Porsche Cayenne, Porsche Cayenne Coupé, Volkswagen up!, Volkswagen e-up! a Škoda Karoq. Spoločnosť sa aktuálne pripravuje na nábeh nových produktov Volkswagen Passat a Škoda Superb, ktoré prinesú nové pracovné miesta do výroby vozidiel.