Olivier Marleix, 51-ročný líder parlamentnej skupiny republikánov, tvrdí, že E. Macron nesie zodpovednosť za sériové odstavenie tamojších jadrových reaktorov. V čase energetickej krízy, francúzska nadnárodná energetická spoločnosť, Électricité de France (EDF), bojuje s výpadkami, ktoré postihujú väčšinu jej reaktorov.

O. Marleix uviedol, že plánuje zriadiť výbor, ktorý by preskúmal energetickú politiku Francúzska, so zameraním na nedostatok dostupných jadrových reaktorov. S prácami by sa malo začať v októbri. Líder konzervatívcov ešte dodal: „Francúzi teraz s údivom zisťujú, že ich jadrový priemysel je poškodený, že nie je taký silný, ako im bolo povedané.“

O. Marleix má za cieľ predvolať bývalých a súčasných generálnych riaditeľov, ako aj bývalého prezidenta Francoisa Hollanda, vládnych predstaviteľov a dokonca aj šéfa Macronovho štábu, Alexisa Kohlera. Samotný prezident nemôže byť vyzvaný, aby odpovedal na otázky.

Macron vidí problém inde

E. Macron vníma problém na strane EDF: „Poviem len, že ak by bola údržba vykonaná správne, dnes by sme o tom ani neviedli diskusiu.“

Jeho komentár nadväzoval na slová odchádzajúceho generálneho riaditeľa EDF. Jean-Bernard Levy povedal, že opravy reaktorov si vyžadujú čas kvôli nedostatku vyškolených zamestnancov, pripomenul vláde, že predtým plánovala zatvoriť reaktory.

Energetická spoločnosť EDF je pod zvýšeným dohľadom aj kvôli nedodržaniu termínov, ktoré si sama stanovila na opravu reaktora. Francúzska jadrová produkcia sa nachádza už mesiace hlboko pod svojimi kapacitnými možnosťami, pretože EDF musela, okrem náročného plánu pravidelnej údržby a prestávok na dopĺňanie paliva, vykonávať neplánované kontroly a opravy reaktorov. Jej cieľom je reštartovanie všetkých odstavených reaktorov do konca zimy.

E. Macron vyzval Francúzov, aby znížili spotrebu elektriny o 10 percent.

Prezident Francúzska, počas svojho prvého funkčného obdobia, zatvoril jednu jadrovú elektráreň, ale tento rok, keď Rusko začalo obmedzovať dodávky zemného plynu, ako odvetu za sankcie po invázii na Ukrajinu, sa zaviazal postaviť najmenej šesť nových reaktorov a kúpiť strategické jadrové aktíva.

V nadväznosti na slová odchádzajúceho generálneho riaditeľa EDF, O. Marleix povedal, že E. Macron patrí medzi tých, ktorí sú zodpovední za stav francúzskeho jadrového priemyslu, pretože EDF očakávala odstavenie, a preto mala menej stimulov na investovanie do technológií alebo školení.

Turbulentné rokovania aj na úrovni Európy

Európske vlády sa snažia ochrániť spotrebiteľov a podniky pred prudkým nárastom cien energií, spôsobeným kombináciou ruských obmedzení dodávok plynu a nárastom výpadkov v starnúcich jadrových reaktoroch EDF, než je obvyklé. Diskusia o zdieľaní energie avšak spôsobuje pnutie.

Belgicko, Luxembursko, Holandsko a Poľsko sa odmietli zapojiť do rokovaní o bilaterálnych dohodách o plyne, čo môže prehĺbiť nedostatok plynu v Nemecku, uviedol nemecký minister hospodárstva Robert Habeck.

Ďalšie dôležité správy

WA 38 Paríž - Francúzsky prezident Emmanuel Macron gestikuluje počas spoločnej tlačovej konferencie s poľským premiérom Mateuszom Morawieckým pred Elyzejským palácom v Paríži v pondelok 29. augusta 2022. FOTO TASR/AP 

French President Emmanuel Macron speaks to reporters during a press conference with Poland's Prime Minister Mateusz Morawiecki, before their talks Monday, Aug. 29, 2022 at the Elysee Palace in Paris. (AP Photo/Aurelien Morissard)
Neprehliadnite

Najlepšou energiou je tá, ktorú nespotrebujeme, motivuje Macron Francúzov, aby sa vyhli prídelu