Z ukrajinského prístavu Mariupol vyplávala prvá zahraničná loď od začiatku ruskej invázie. Oznámilo to dnes turecké ministerstvo obrany po ďalšom kole rokovaní medzi Moskvou a Ankarou o preprave obilia z ukrajinských prístavov, uviedla agentúra Reuters. Na rovnakú tému rokovali na začiatku tohto mesiaca šéfovia ruskej a tureckej diplomacie Mevlüt Çavuşoglu a Sergej Lavrov. V oboch prípadoch sa rozhovory uskutočnili bez ukrajinských zástupcov.
Prázdne plavidlo
Turecké ministerstvo obrany uviedlo, že z prístavu v Mariupole, ktorý okupuje ruská armáda, dnes vyplávala turecká nákladná loď Azov Concord. Ide o prvú zahraničnú loď, ktorá od začiatku ruskej invázie opustila prístav v meste, ktoré ťažko poškodili boje. Podľa ruských médií bola loď prázdna a mala ruskú posádku.
Ministerstvo poukázalo na to, že loď dostala povolenie odplávať po tom, ako v utorok v Moskve rokovali ruská a turecká vojenská delegácia o spustení námorných koridorov, ktoré majú umožniť vývoz ukrajinského obilia. Podľa Ankary boli rokovania „pozitívne a konštruktívne". Podľa tureckého ministerstva ukázala vôľu viesť dialóg o lodnej preprave obilia s Ukrajinou a OSN. Rozhovory by sa mohli začať v Istanbule v najbližších týždňoch, uviedol rezort.
Smerovanie ďalších rokovaní
O vývoze ukrajinského obilia rokovali na začiatku mesiaca šéfovia tureckej a ruskej diplomacie Çavuşoglu a Lavrov. Dohodu sťažuje napríklad otázka odmínovania ukrajinských prístavov, pretože sa Kyjev obáva, že by to mohla Moskva využiť na útok, či požiadavka Moskvy na zrušenie sankcií na export jej potravinových komodít či hnojív. Rokovania na túto tému medzi Ruskom a Tureckom, ktoré je členom NATO, sa uskutočnili bez účasti ukrajinských predstaviteľov.
Na dohodu, ktorá by umožnila vývoz ukrajinského obilia, apeluje OSN. Podľa jej orgánov zablokovanie exportu môže zhoršiť zásobovanie potravinami v niektorých chudobných krajinách, napríklad na Blízkom východe či v Afrike.