Americké štáty Colorado a Washington minulý týždeň legalizovali marihuanu, rozbehnutie legálneho biznisu s novou drogou však môže byť náročné. Oba americké štáty odhlasovali ako prvé veľké samosprávne oblasti na svete úplnú legalizáciu drogy. Znamená to, že marihuanu bude možné legálne konzumovať, pestovať a predávať.
Predaj malého množstva drogy je v súčasnosti možný napríklad aj v Holandsku. Na rozdiel od nových pravidiel v amerických štátoch jej pestovanie a predávanie vo veľkom Holandsko naďalej oficiálne trestá. Polícia však nad zásobovaním maloobchodných predajcov priviera oči a vytvára priestor pre biznis.
Trh s marihuanou v Colorade bude prvou veľkou skúškou marihuany ako pestovateľskej komodity na legálnom trhu. Pestovatelia môžu čakať komplikovaný štart biznisu. Produkcia a predaj budú prísne regulované miestnymi úradmi a pravdepodobne vysoko zdanené. Pravidlá by mohli obmedziť okrem iného aj celkový počet pestovateľov v štáte, rozsah fariem a podmienky pestovania.
Zákonný rámec by podľa serveru Businessinsider mal vzniknúť v priebehu najbližších mesiacov a prvá komerčne pestovaná marihuana podľa predpokladov na trh dorazí až koncom budúceho roka. Súkromné osoby si však budú môcť rastliny pre vlastnú potrebu pestovať už o necelý mesiac. Washington plánuje tiež povoliť úplnú legalizáciu, obchodovať sa však bude dať len s malými množstvami drogy.
Ekonomická teória hovorí, že po legalizácii drogy by mala jej veľkoobchodná cena výrazne klesnúť. Pestovatelia si nebudú do ceny započítavať rizikovú prirážku ako pri nelegálnom podnikaní. Budú tiež môcť prevádzkovať svoj biznis otvorene a vo väčšom merítku, čo by zvýšiť efektivitu práce a znížiť náklady. Pokles nákladov však môžu vynulovať náklady na dane a uspokojenie podmienok regulácie.
Firmy tiež budú súťažiť s domácimi pestovateľmi, ktorí si v priebehu roka môžu vyrobiť malé domáce farmy pre seba a svojich priateľov. Ďalšiu konkurenciu budú predstavovať díleri, ktorých dane odradia od legalizácie biznisu.
Prví pestovatelia budú musieť riešiť aj problémy s financovaním operácie. Obchod s marihuanou ostáva na federálnej úrovni nelegálny. Banky preto podľa rozhlasovej stanice NPR nebudú chcieť viesť účty pestovateľov. V praxi tak budú musieť firmy predávajúce legálnu drogu operovať rovnako ako drogoví díleri – v hotovosti.
To môže spôsobiť ďalšie problémy s dodávkami materiálu alebo pri platení daní. Novo schválenú legalizáciu by tiež mohlo na súde napadnúť ministerstvo spravodlivosti, čo predstavuje ďalší rizikový faktor pri investícii do rozbehnutia biznisu.
Zdroj: Foto - SITA / AP
Ilustračné foto na titulke - SITA / AP