Debata o zvyšovaní spotrebnej dane na pivo sa včera v parlamente niesla v emotívnej rovine. Poslanec Anton Marcinčin z KDH vychválil zdravotné prínosy piva a pomohol si dokonca Bibliou. Následne v hlasovaní spolu so štyrmi straníckymi kolegami utopil jeden z bodov ozdravného balíčka verejných financií.
,,Je to rozhodnutie aj o podpore spotreby lacného krabicového vína, ktoré ničí zdravie na úkor piva. To obsahuje viac ako 2000 minerálnych látok a vitamínov," vychválil pivo v rozprave Marcinčin. Podľa neho ideálna spotreba piva ako potravinového doplnku pre muža sú dve pivá denne, a ,,žiaľ pre ženy len jedno“. Marcinčin tiež tvrdil, že každý, kto mal z únavy či vyčerpania afty vie, že ,,netreba chodiť do lekárne, stačí dať si jedno malé pivo“. Spomenul aj biblickú premenu vody na víno, zdôraznil však, že nešlo o lacné krabicové víno, ktoré ťaží zo zdražovania piva.
Postup piatich poslancov KDH pri hlasovaní spôsobil, že zvýšenie spotrebnej dane na pivo nebude súčasťou ozdravného balíčka verejných financií v hodnote 1,7 miliady eur. Polliter desaťstupňového piva tak nezdražie o tri centy a štátna kasa nebude mať z dane očakávaných 7 až 10 miliónov eur navyše.
Pôvodne vláda navrhla nárast spotrebnej dane pri pive o 49 percent, po úspešnom lobingu výrobcov piva však zvýšenie okresala na 27 percent. Pre malé pivovary o 23 percent . O konečnej miere zvýšenia rozhodla koaličná rada pred niekoľký dňami. Návrh však neprešiel.
Poslanec Marcinčin v parlamentnej debate naznačil príčiny odlišného hlasovania. ,,Na finančnom výbore sme boli schopní dohodnúť sa ako koalícia, našli sme kompromis pre všetkých zúčastnených. Je škoda, že potom prišlo niečo ako rozhodnutie zhora,“ povedal. Na sedení finančného výboru zástupcovia výrobcov piva označili ako najvyššiu prípustnú hranicu pre zvýšenie dane rast o 6 a najviac 7 percent.
Naštrbenie vládneho ozdravného balíčka a jednoty koalície spôsobili okrem A. Marcinčina aj poslanci Peter Muránsky, Marián Kvasnička a Andrej Ďurkovský. Najprv síce odobrili zmenu sadzby pri pive, nakoniec sa však zdržali hlasovania pri hlasovaní o zákone ako celku. Ich stranícka kolegyňa Mária Sabolová zasa hlasovať ,,zabudla“. Šéf poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský po narýchlo zvolanom stretnutí koaličných strán uviedol, že lobing pivárov bol veľmi silný. Odmietol však korupciu poslancov strany.
Potvrdením pre fakt, že pivovary vedia na Slovensku úspešne lobovať je aj skutočnosť, že koaliční poslanci presadzovali do konečnej podoby zákona ešte jednu zmenu. Vytvoriť sa mala popri dvoch ešte tretia kategória dane, pre stredne veľké pivovary.
Súčasťou vládneho návrhu bol posun hranice medzi veľkými a malými pivovarmi zo súčasných 200-tisíc na 100-tisíc hektolitrov ročne. Tento návrh však podľa Banskoštiavničana a poslanca Ľudovíta Kaníka (SDKÚ-DS) likvidoval výrobcov s ročnou produkciou práve medzi týmito dvoma hranicami. Takýto pivovar je na Slovensku len jeden - Steiger neďaleko Banskej Štiavnice. Fakt, že tretia sadzba dane sa zavedie práve kvôli spomínanému pivovaru z Vyhní, potvrdil aj minister financií Ivan Mikloš. ,,Presunom medzi veľké pivovary by Steigeru stúpla daň o 90 percent, čo by mohlo byť likvidačné, preto sme vytvorili daň pre stredné pivovary,“ dodal Mikloš.
Všetky úpravy však nakoniec boli zbytočné, pretože novela nebola prijatá. Najbližšie sa zákon o spotrebnej dani z piva cez vládnu novelu môže otvoriť až o pol roka.
Čím všetkým argumentoval poslanec Anton Marcinčin (KDH) pri zdôvodnení škodlivosti zvyšovania dane na pivo:
- ,,Ideálna spotreba ako potravinového doplnku pre muža sú dve pivá denne a pre ženy žiaľ len jedno.“
- ,,Mnohí sa rozhodujú pre krabicové víno, ktoré je odpadom a ktoré je výhodnejšie z hľadiska prerátania obsahu alkoholu na euro ako pivo."
- ,,Voda síce bola premenená na víno a nie na pivo. Ale nie na krabicové víno.“
- ,,Ak zvýšime cenu piva, každý z nás si ho dá znova. Budeme ho piť ďalej, ak sme neprešli na whisky, na produkty zvyšujúce prestíž."
- ,,Pivo je nápoj študentov, je to nápoj pri ktorom sa rozpráva, diskutuje, ventiluje.“
- ,,Cenová elasticita pri pive je veľká, ak zvýšite cenu o 1 percento zníži sa spotreba o 1,5 percenta.“
Ilustračné foto na titulke - SITA