Prekvapivo nízku úrodu mandlí zaznamenali v Kalifornii, odkiaľ pochádza takmer 80 percent mandlí na svetových trhoch. Podľa obchodníka s mandľami Jonathana Hoffa sa vyskytli problémy na západnej strane štátu, kde sucho zasiahlo zhruba tisíc kilometrov štvorcových pôdy využívaných na pestovanie mandlí.

Problém v Kalifornii predstavuje aj ubúdanie včiel, ktoré opeľujú stromy. Včelstvá decimuje jav zvaný syndróm kolapsu včelstiev. To spôsobilo, že náklady na prenájom úľa sa podľa poľnohospodárov strojnásobili a pohybujú sa teraz až na 200 dolároch za úľ.

Ďalším významným producentom mandlí je Španielsko, ktoré sa na svetovej produkcii mandlí podieľa šiestimi percentami. Oblasti s plantážami ale tento rok bičovali výdatné dažde. Úroda tak dosahovala zhruba tretinu bežnej úrody, tvrdí prezident odborovej španielskej asociácie Pere Ferré.

K tomu sa pridáva rastúci dopyt po mandliach v Číne. Podľa výboru pre pražené semená a orechy čínskej národnej potravinárskej asociácie stúpol čínsky dopyt po mandliach za päť rokov o 109 percent. Pre obdobie 2013 až 2014 sa len v prípade kalifornských mandlí pohybuje na viac než 94-tisíc tonách, čo z Číny robí najväčšieho spotrebiteľa plodov kalifornských mandľovníkov na svete, píše WSJ.

Rast cien je zlou správou okrem iného pre predavača na vianočných trhoch v Nemecku, kde pochutiny z mandlí patria k hlavným artiklom, napísal denník. Na začiatku roka stálo kilo nespracovaných mandlí okolo 5,40 eura, tvrdí podľa denníka Reiner Rudolph, ktorý sa obchodu s orechmi venuje 40 rokov a má stánok v Norimbergu. Teraz sa jeho cena vyšplhala až na 8,70 eura, tvrdí tiež.

Na vianočnom trhu vo Frankfurte predáva Rosemarie Pieczyková sáčok kandizovaných mandlí za tri až päť eur. Veľkoobchodná cena mandlí pritom od minulého roka stúpla o 30 až 70 percent. Obchodníčka tak vraj tento rok za mandle zaplatila najviac za 50 rokov v biznise. Ceny ale údajne kvôli konkurencii zvýšiť nemôže.