Odštátňovanie či vstup strategických investorov. To sú pojmy, ktorými sa vládne strany zaviazali predávať podiely vo vybraných firmách v rukách štátu. Spomenuli bratislavské letisko či Cargo, ktoré sú odkázané na dotovanie. Ďalším odvetvím, ktorého sa má predaj týkať, je teplárenstvo.

Najnovšia otázka TREND Barometra pre vybraných top manažérov preto znela, či súhlasia s návrhom vlády privatizovať vybrané štátne firmy. Drvivá väčšina s tým súhlasila. Viacerí s dodatkom, aby sa predaj týkal iba problémových firiem a aby si štát predsa len ponechal kontrolu v podnikoch označovaných za strategické.

Prinášame niektoré odpovede respondentov TREND Barometra na otázku: Súhlasíte s návrhom novej vlády privatizovať vybrané štátne firmy? Všetky odpovede a zoznam respondentov s hlasovaním nájdete tu.

Peter Čerešník, generálny riaditeľ, Microsoft (skôr áno): Privatizácia, za podmienky transparentnosti, prináša lepšiu správu podnikov a vlastníckych práv, preto podporujem túto myšlienku. Sú však oblasti, kde privatizácia je otázna, a to v oblasti regulovaných odvetví, tam o zmysluplnosti privatizácie pochybujem.

Milan Dubec, generálny riaditeľ, Azet (rozhodne áno): Štát nie je dobrý vlastník. Ale určite by som neprivatizoval všetko. Pre štát sa ukázalo ako výhodné predať časť firmy a naďalej mať príjmy z dividend firmy riadenej schopným vlastníkom.

Michal Hrabovec, prezident, Anasoft (rozhodne áno): Súkromní vlastníci sa starajú o svoj majetok zodpovednejšie a efektívnejšie.

Eduard Šustr, výkonný riaditeľ, Viena International (skôr nie): Súhlasil by som, ak by sa privatizovali firmy, ktoré treba ozdraviť alebo z nich vytvoriť konkurencieschopné spoločnosti. Zásadne by som nemohol súhlasiť s privatizovaním ziskových spoločností, prirodzených monopolov a firiem podporujúcich spoločenský záujem.

Ernest Valko, partner, Valko and Partners (rozhodne áno): Len dúfam a verím, že to bude bez škandálov a transparentne. Dá sa to totiž aj tak.

Ilustračné foto na titulke - Profimedia.cz