Roboty nahrádzajú ľudskú prácu – avšak len zriedkakedy nahradzujú celé povolanie. Ako si všimol portál Quartz, za posledných šesťdesiat rokov v Spojených štátoch zaniklo kvôli automatizácii len jedno zamestnanie z celkových 271, ktoré boli v päťdesiatych rokoch sledované v rámci amerického sčítania ľudu. Konkrétne ide o obsluhu výťahov.

Niekoľko ďalších zamestnaní zaniklo z iných dôvodov, ako je pokles dopytu (obsluha hostincov) a technologická zastaranosť (operátori telegrafov).

„Nie je to však rovnaké ako automatizácia. Iba v jednom prípade, obsluhe výťahov, môže byť pokles a zmiznutie povolania z veľkej časti pripísané automatizácii. Aj keď toto šesťdesiatročné obdobie zažilo rozsiahlu automatizáciu, tá však bola takmer výhradne len čiastočná,“ popisuje James Bessen z Boston University School of Law vo svojom výskume.

Ako J. Bessen dodáva ďalej, je jednoduché identifikovať špecifické zamestnania, ktoré kvôli technologickému pokroku zanikli, a mnoho ľudí preto očakáva, že rozširujúca sa počítačová automatizácia musí prinášať veľké straty pracovných pozícií.

„Dôkazy ukazujú, že počítačová automatizácia povolania je asociovaná s nárastom dopytu po tomto povolaní, čiastočne kvôli substitúcii vstupov iných povolaní. V priemere je priamy efekt dopytu z veľkej časti kompenzovaný substitučným efektom. Výsledkom je, že používanie počítačov je v priemere asociované s malým nárastom v zamestnanosti, nie veľkými stratami zamestnaní,“ vysvetľuje J. Bessen.

To je spôsobené dvomi hlavnými efektmi. Väčšia produktivita znižuje ceny a zvyšuje tak dopyt po produkte. Zároveň zvyšovanie produktivity v jednom povolaní môže vyvolať substitúciu s ďalšími povolaniami, práca sa tak presúva na nové, viac produktívne miesta.

A to môže byť zároveň problém – technologický pokrok vytvára mnoho nových pracovných príležitostí, avšak väčšinou v odvetviach vyžadujúcich pokročilejšie znalosti a uberá prácu v tých, kde vysoká kvalifikácia vyžadovaná nie je. O zamestnania sa zrejme báť nemusíme, ľudia a aj celá ekonomika sa však budú musieť prispôsobiť novým nárokom a požiadavkám.

„Automatizácia sama osebe niekedy prináša rast zamestnanosti v povolaniach a to je to, čo sa deje teraz. Avšak neexistuje garancia, že budúce počítačové technológie zvýšia dopyt po práci. Ak je história príkladom, počítače nakoniec môžu mať tendenciu znižovať počet pracovných miest, hlavne ak sa budú využívať viac okrajové počítačové aplikácie, ktoré neprodukujú taký vysoký nárast pracovných miest,“ dodáva J. Bessen.