Fínska štátom vlastnená spoločnosť Fortum ide s európskym prúdom a tak ako aj iné krajiny začne „preskúmavať podmienky“ pre malé modulárne jadrové reaktory (SMR), píše Euractiv.
Spoločnosť v pondelok vydala dvojročnú štúdiu uskutočniteľnosti, v ktorej informovala, že preskúma komerčné, technologické, spoločenské, politické, právne a regulačné podmienky pre zvýšenie výroby jadrovej energie vo Fínsku a Švédsku.
Fortum sa zotavuje z bolestivého investičného fiaska súvisiaceho s nemeckou firmou Uniper, ktorú Berlín minulý mesiac znárodnil. Podľa Helsínk sa tomuto opatreniu nedalo vyhnúť a aj napriek veľkým stratám tento krok vníma skôr ako úľavu.
Revízia predpisov
Popri konvenčných reaktoroch sa Fortum zameria na malé modulárne reaktory, ktoré podľa predstaviteľa firmy Laurenta Leveugleho vyzerajú „sľubne z hľadiska ďalšieho rozvoja jadrovej energie“ pre ďalšie generácie.
Najvýznamnejším riešením sú práve malé modulárne reaktory, ktoré vyvíjajú spoločnosti Rolls-Royce, GE-Hitachi a Nuscale. Vo Fínsku načrtli Univerzita LUT a Centrum pre technický výskum projekt pre elektráreň s výstupom 20 až 50 megawattov.
Existujúca a zastaraná fínska legislatíva v oblasti licencovnia však môže byť prekážkou.
Minister pre hospodárske záležitosti Mika Lintilä sa na margo plánov spoločnosti Fortum vyjadril, že revidovaná legislatíva zahŕňajúca malé reaktory už je v procese prípravy.
Záujem majú aj ďalšie európske krajiny
Fínsko nie je jedinou krajinou, ktorá by rada zvýšila svoju výrobu jadrovej energie. Estónsko ešte nemá žiadne reaktory, no vo svojich plánoch v oblasti SMR rýchlo napreduje
Vo svetle ruskej invázie na Ukrajinu svoj záujem o SMR vyjadrili aj Slovensko a Česko.
Mnohé z týchto investícií má podporu Washingtonu, keďže USA sú v tejto oblasti popredným lídrom.
Poľsko a Rumunsko vo svojej snahe spustiť malé modulárne reaktory spolupracuje s niekoľkými americkými spoločnosťami.
Francúzsko, ktoré je európskym obrom na poli energetiky, sa ich snaží dohnať. Francúzky prezident Emmanuel Macron začiatkom októbra ohlásil investíciu do výskumu a vývoja SMR v hodnote jednej miliardy eur s tým, že ide o „prioritu číslo jedna francúzskeho priemyslu“.