San Maríno si dlhé roky udržiavalo úzke vzťahy s Ruskom, pričom sa vždy odvolávalo na neutralitu. Po anexii Krymu v roku 2014 sa odmietlo pridať k ostatným západným národom a uvaliť voči Kremľu sankcie. O päť rokov neskôr, keď už separatisti obsadili veľké časti východnej Ukrajiny, dokonca bývalý sanmarínsky minister zahraničných vecí pozval svoj ruský náprotivok, Sergeja Lavrova, na oficiálnu návštevu. V roku 2021 zas San Maríno nakúpilo ruskú vakcínu Sputnik a neskôr v tom istom roku s Kremľom podpísalo dohodu o zrušení vízových obmedzení.
Portál týždenníka Economist upozornil aj na Emmanuela Goûta, ktorý v minulosti pracoval pre niektoré z popredných ruských energetických skupín a v roku 2020 získal ruské občianstvo. To mu prostredníctvom osobitného dekrétu udelil sám ruský prezident Vladimir Putin. San Maríno neskôr v roku 2022 – iba 17 dní pred spustením ruskej invázie na Ukrajinu – menovalo Goûta za veľvyslanca s osobitným poslaním. Tým sa Rusku a Číne nenápadne otvorili zadné dvierka do západnej Európy a najmä do Talianska.
San Maríno je už takisto dlhé roky útočiskom pre špiónov, prezradil bývalý dôstojník talianskej rozviedky. Ruské a v menšej miere aj čínske tajné služby využívali túto nezávislú enklávu ako miesto, kde sa mohli nepozorovane stretávať s agentmi a vykonávať finančné transakcie. „Je to logistická základňa, kde sa môžete stretnúť a v pokoji diskutovať o tom, čo robíte v Taliansku,“ vysvetlil dôstojník.
San Maríno ale napokon ešte v roku 2022 zaviedlo voči Rusku sankcie, čím upustilo od formálnej neutrality, ku ktorej sa hlásilo celé stáročia. Európska únia a enkláva v roku 2023 úspešne ukončili rokovania o dohode o partnerstve. Tú ešte musí oficiálne schváliť Brusel a ratifikovať Európsky parlament.