Tá mu v liste napísala, že počula, ako v zariadení lietali facky, píše o bitkách hokejkami. Videla tiež chlapca s modrinami po bitke. Teraupeuta „načapala“ na izbe s klientkou. Videla, ako terapeut podal klientke tabletky, pričom jej povedal, že to boli tabletky proti bolesti hlavy.

O podozrivom ergoterapeutovi D. Lipšicovi napísala: „Bol to arogantný blázon, ktorý mal pomer s dvoma dievčatami. Vedel, že dievčatá sú maloleté. Všetci okrem mňa, až na jedného kolegu a kolegyňu, mali pomer s klientmi.“

D. Lipšic zároveň informoval, že policajná vyšetrovateľka zastavila trestné oznámenie pre podozrenie z trestného činu sexuálneho zneužívania s odôvodnením, že podozrivý ergoterapeut nevedel, koľko má maloletá Natália rokov. Vyšetrovateľka sa podľa neho vôbec nevysporiadala s tým, že k sexuálnemu zneužívaniu došlo v zariadení, ktoré malo deti na starosť.

Z uznesenia o zastavení konania podľa D. Lipšica vyplýva, že podozrivý mal na starosť chod komunity. Najskôr bol klient, potom z neho riaditeľ spravil terapeuta. Zároveň zdôraznil, že podozrivý vedel, koľko mala Natália rokov, lebo mal prístup k jej záznamom ako aj ostatných klientov. Zároveň sa Natália predstavila po príchode na sedení pred klientmi a personálom.

„Podozrivý sa stal ergoterapeutom v októbri 2014. Mal dozor nad klientmi pri práci. Za to mal ubytovanie a stravu zadarmo. Zároveň mal dohodu o vykonaní o činnosti práce na 200 eur. „Buď je ombudsmanka Vieta Tomanová zavádzaná, alebo to robí úmyselne a potom je hanba, že je detskou ombudsmankou,“ povedal D. Lipšic.

D. Lipšic tiež uviedol, že pôvodne sa ergoterapeut priznal k sexuálnemu styku s Natáliou, vo februári 2015 však chcel zmeniť výpoveď a potom poslal list, že sex bol na rozlúčku pred jeho odchodom, tak ako to hovoril riaditeľ centra. „Kto písal list? Kto navádzal podozrivého na krivú výpoveď? Kto neoznámi trestný čin. Riaditeľ bude mať čo vysvetľovať,“ vyhlásil Lipšic, ktorý sa obáva, že k zahladzovania sexuálneho zneužívania môže dochádzať pre finančné machinácie.

Z poverenia ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera sa napoludnie mala začať hĺbková kontrola v resocializačnom zariadení Čistý deň v Galante zameraná na zabezpečenie starostlivosti o deti, informovala Barbora Petrová z tlačového odboru Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Kontrolná skupina, ktorú vedie Karol Molin, riaditeľ Národného koordinačného strediska pre riešenie problematiky násilia na deťoch, je zložená z odborníkov z MPSVR SR, Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny a zástupcov komory sociálnych pracovníkov. Kontrola bude realizovaná v úzkej koordinácii s GP SR.