Americký prezident Joe Biden sa domnieva, že Rusko by nemalo byť označené za štát sponzorujúci terorizmus, uviedla agentúra Reuters. Na udelenie nálepky nalieha Ukrajina, ktorá čelí ruskej invázii, a tiež niektorí americkí zákonodarcovia, zatiaľ čo Moskva hrozí, že v takom prípade by prerušila diplomatické vzťahy so Spojenými štátmi.

,,Nie," odpovedal Biden reportérom v Bielom dome na otázku, či by Rusko malo byť označené za štátneho sponzora terorizmu.

Bod, z ktorého niet návratu

Rusko minulý mesiac znovu varovalo Spojené štáty pred krokmi, ktoré by mohli viesť k prerušeniu diplomatických vzťahov.

,,Ak k tomu dôjde (označenie Ruska za sponzora terorizmu), bude to znamenať, že sa Washington dostal do bodu, z ktorého nie je návratu," povedal štátnej agentúre TASS Alexander Darčijev, šéf odboru Severnej Ameriky na ruskom ministerstve zahraničia. Moskva na to už americkú stranu upozornila, dodal diplomat.

Rezolúciu vyzývajúcu na označenie Ruska za sponzora terorizmu prijal americký Senát 27. júla pre ruské počínanie v Čečensku, v Gruzínsku, v Sýrii a na Ukrajine, ktoré spôsobilo smrť žien a detí. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval už v apríli šéfa Bieleho domu Bidena na zapísanie Ruska na čiernu listinu krajín sponzorujúcich terorizmus.

Pripravení na všetko

Prerušením vzťahov pohrozila Spojeným štátom na začiatku augusta aj hovorkyňa ruskej diplomacie Marija Zacharovová. ,,Mali by vedieť, že sme pripravení na akýkoľvek vývoj situácie. Ak sa vo Washingtone rozhodnú úplne zastaviť spoluprácu s Moskvou, tak to prežijeme," dodala.

Darčijev v rozsiahlom rozhovore varoval aj pred akýmkoľvek zabavením ruských aktív zo strany Spojených štátov. Tento krok by podľa neho úplne zničil bilaterálne vzťahy medzi Washingtonom a Moskvou.

Ruské vzťahy so Západom sa prudko zhoršili po tom, čo Rusko 24. februára napadlo Ukrajinu. Moskva o svojej agresii voči susednej krajine dôsledne hovorí ako o ,,špeciálnej vojenskej operácii", ktorá má podľa nej za cieľ oslobodiť susednú krajinu.

Západ na tento krok reagoval bezprecedentnými ekonomickými, finančnými a diplomatickými sankciami proti Rusku, vrátane zmrazenia asi polovice ruských zlatých a devízových rezerv. Ich hodnota pred 24. februárom dosahovala takmer 640 miliárd dolárov, napísala agentúra Reuters.

Ďalšie dôležité správy

Vladimir Putin
Neprehliadnite

Putin schválil doktrínu na obranu „ruského sveta“. Chce tým ospravedlniť vojnu na Ukrajine?