Malé banky v Spojených štátoch zaznamenali, po krachu Silicon Valley Bank (SVB), rekordný pokles vkladov. Podľa údajov zverejnených centrálnou bankou USA (Fed) sa vklady znížili o 119 miliárd dolárov (102,12 miliardy eur) na 5,46 bilióna dolárov (4,68 bilióna eur). Čo je viac ako dvojnásobok predchádzajúceho rekordného poklesu.
Veľké banky zaznamenali nárast vkladov
Malé banky sú definované ako všetky banky v USA okrem 25 najväčších komerčných bánk. Vklady u veľkých bánk podľa správy Fedu naopak vzrástli o 67 miliárd dolárov (61,56 miliardy eur) na 10,74 biliónov dolárov (9,19 bilióna eur).
Pôžičky malých bánk sa zvýšili o 253 miliárd dolárov (217,24 miliardy eur) na rekordných 669,6 miliardy dolárov (574,84 miliardy eur). Analytik spoločnosti Capital Economics Paul Ashworth upozornil, že malé banky mali na konci týždňa viac hotovosti. To naznačuje, že časť pôžičiek bola určená na vytvorenie rezerv pre prípad, že by vkladatelia požiadali o vyplatenie svojich peňazí.
Pád Silicon Valley Bank
SVB skrachovala po tom, ako nebola schopná čeliť rýchlemu a masívnemu vyberaniu peňazí klientmi, ktorí si v priebehu niekoľkých hodín vybrali desiatky miliárd dolárov.
Celkové vklady v amerických bankách po prudkom raste v roku 2020 a na začiatku roka 2021 klesajú. Terajší obrat trendu u veľkých bánk je pozoruhodný. Nárast sa rovná približne polovici poklesu vkladov u malých bánk, čo naznačuje, že časť vybranej hotovosti mohla prejsť do fondov peňažného trhu alebo iných nástrojov. Nie je však jasné, či presun vkladov z malých bánk bude pretrvávať. Šéf Fedu Jerome Powell v stredu uviedol, že toky vkladov v bankovom systéme sa v uplynulom týždni stabilizovali, napísala agentúra Reuters.