Na druhej strane sa politický systém od porážky autoritárskeho prezidenta Maumúna Abdala Gajúma v roku 2008 výrazne otvoril. Demokraticky zvolený prezident Muhammad Našíd však musel v roku 2012 odstúpiť a ľudia blízki bývalému autokratovi získali moc späť. Vydobyli víťazstvo aj vo vlaňajších prezidentských, aj v sobotných parlamentných voľbách (22. marca). Podľa opozície to môže znamenať koniec demokratického procesu.

Na Maldivách silnie islam. O sex, bravčové a alkohol však turisti zrejme neprídu

Zdroj: SITA/AP

„Na demokraciu v tropických Maldivách sadá studená zima,“ tvrdil hovorca opozičnej Maldivskej demokratickej strany (MDP), ktorá o hlasy voličov bojovala s programom reformy súdnictva a posilnenia miestnych samospráv. Získala však len 26 z 85 mandátov. Vládna koalícia zložená predovšetkým z Pokrokovej strany Maldív (PPM) založenej M. Gajúmom a Republikánskou stranou, v ktorej pôsobí miestny magnát Gasim Ibrahim, vybojovala 53 mandátov.

Moc a súdy

Prečo bolo predmetom sporov práve súdnictvo? Opozícia ho považuje za blízke bývalému nedemokratickému režimu. Hlavná postava MDP M. Našíd bol v roku 2012 donútený podať demisiu z postu prezidenta, keď zakročil proti jednému zo sudcov, čo vyvolalo politické nepokoje a, predovšetkým, postavili sa proti nemu aj ozbrojené sily. Vlani maldivský najvyšší súd zrušil prvé kolo prezidentských volieb, v ktorom M. Našídovi tesne ušlo víťazstvo. A štátne orgány zasahovali dovtedy, kým nakoniec vyhral brat M. Gajúma Abdalláh Jamín. Tento mesiac pred parlamentnými voľbami zas najvyšší súd odvolal šéfa volebnej komisie a jeho zástupcu, na čo upozorňoval veľký sused Maldív India, aj pozorovateľská misia EÚ.

Túto skupinu s piatimi expertmi a 25 pozorovateľmi viedol bývalý slovenský minister zahraničných vecí Eduard Kukan. Britské spoločenstvo národov Commonwealth vyslalo sedem ľudí. Domáca mimovládna organizácia Transparency Maldives nasadila až 300 pozorovateľov. India nevyslala nikoho.

Samotný volebný deň bol podľa E. Kukana zorganizovaný "profesionálne, nestranne a transparentne". Skritizoval však zásahy súdnictva do zloženia volebnej komisie, ktoré podľa neho odporovalo princípu deľby moci. Nepozdávali sa mu ani podozrenia z kupovania hlasov a financovanie kampane. Podobný názor mala aj Transparency Maldives. Tá robila po vlaňajších prezidentských voľbách prieskum, podľa ktorého sa 15 percent opýtaných priznalo, že im za hlasy núkali úplatok. Organizácia sa domnieva, že toto číslo môže byť ešte podhodnotené.

Rybí zásah EÚ

Maldivy ako turistický raj vyrástli práve za pôsobenia M. Gajúma, ktorý sa chopil moci trinásť rokov po skončení britského protektorátu a ľudskoprávne organizácie ho obviňovali z mučenia oponentov. Turistika tvorí tretinu ekonomiky a veľkú časť vládnych príjmov – aj preto, že domáci neplatia žiadne priame dane.

Počas predvlaňajšej politickej krízy počet turistov mierne klesol, no vlani už podľa vládnych štatistík počet príchodov stúpol o 17 percent. Pribudlo predovšetkým Číňanov. V obchodných vzťahoch je pre Maldivy kľúčová India, ktorú A. Jamín po svojom zvolení aj navštívil. Ako však upozorňuje napríklad BBC, rastie aj význam Saudskej Arábie, ktorá poskytla ostrovom pôžičku 300-miliónov dolárov.

Druhým najsilnejším odvetvím je rybolov. Pre ryby však Maldivčania museli hľadať nové odbytištia, pretože EÚ od januára zrušila ich bezcolný prístup na svoj trh. Brusel to zdôvodnil tým, že Maldivy už nepatria medzi najmenej rozvinuté krajiny, maldivskí politici však hovorili aj o treste za náboženskú neslobodu.

Práve víťazná koalícia presadzuje silné postavenie islamu v krajine. Začalo sa napríklad hovoriť o obnovení trestu smrti. Prezident nepodpísal zákon, ktorý by urobil trestným znásilnenie manželky a ako dôvod uviedol, že takáto zmena by odporovala islamu. Turistov v izolovaných dovolenkových strediskách sa však "islamizácia" pragmaticky netýka – ako upozorňuje turecký denník Hürriyet, mimo dohľadu miestnych si môžu užívať alkohol, bravčové aj nemanželský sex. Teda, s jednou výnimkou: ak sa do ich rezortu práve náhodou nechystá saudskoarabský korunný princ. "Kultúrne vojny" môžu ešte vznikať, ak sa cestovatelia vyberú aj medzi miestnych, čo umožnila v rámci otvárania sa svetu ešte Našídova vláda. 

Výsledky volieb na Maldivách

1. Pokroková strana Maldív + Republikánska strana + Maldivská demokratická aliancia (koalícia okolo prezidenta Abdalláha Jamína a bývalého autoritárskeho prezidenta Maumúna Gajúma) - 53 mandátov

2. Maldivská demokratická strana (strana exprezidenta M. Našída) - 26 mandátov

3. nezávislí - 5 mandátov

4. Strana spravodlivosti (islamská strana) - 1 mandát

Voľby prebiehajú podobne ako v Británii v jednomandátových obvodoch systémom víťaz berie všetko. Spolu sa delilo 85 mandátov. Za poslanca môžu kandidovať len sunnitskí moslimovia.

PRAMEŇ: Minivannews

Na Maldivách silnie islam. O sex, bravčové a alkohol však turisti zrejme neprídu

Zdroj: SITA/AP

Prezident Maldív Abdalláh Jamín a jeho brat bývalý autokrat Maumún Gajúm.

Staršie vydania Volieb vo svete si môžete prečítať po kliknutí na tento link