Aj malé výpadky v energetickej infraštruktúre môžu spôsobiť prudký nárast cien plynu v Európe. Príkladom je plošina Sleipner v Severnom mori, kde vo vzdialenosti 250 kilometrov od pobrežia Nórska bolo treba opraviť malú trhlinu v potrubí s priemerom golfovej loptičky. Ide totiž o kľúčový prepravný bod pre dodávky nórskeho plynu do Európy.
Ceny vyskočili na doterajšie tohoročné maximá, keď hrozila strata 20 percent dovozu plynu z tejto škandinávskej krajiny, uvádza Bloomberg. Obchodníci sa začali sťažovať na nedostatok informácií o rozsahu problému a o tom, ako dlho bude trvať jeho vyriešenie.
Fakt, že problém s takou malou poruchou potrubia môže mať taký veľký dosah, zdôrazňuje vplyv, ktorý má Nórsko na energetickú bezpečnosť Európy. Krajinu vo svete obchodu považujú za spoľahlivého obchodného partnera, ale jej systém exportu plynu je dnes pod drobnohľadom. „Pri zvýšenej európskej závislosti od Nórska akékoľvek narušenie pravdepodobne výrazne ovplyvní ceny,“ konštatuje analytik banky RBC Europe Adnan Dhanani.
Ceny plynu v pondelok 3. júna vzrástli až o 13 percent, no neskôr, keď sa ukázalo, že oprava dlho nepotrvá, opäť klesli.
Zvýraznilo to však volatilitu, ktorá panuje na európskych trhoch s plynom.
Vek nórskej ropnej a plynárenskej infraštruktúry sa líši. Plošinu Sleipner uviedli do prevádzky v roku 1993 a jej životnosť je plánovaná do roku 2043. „Keď sa zariadenia približujú ku koncu plánovanej životnosti, budú si vyžadovať viac pozornosti,“ upozorňuje analytik v BloombergNEF Alireza Nahvi. „Starnúca infraštruktúra v Nórsku je skutočným problémom a to, čo sme videli v pondelok, sa bude stávať častejšie. Neočakávané výpadky dodávok plynu budú čoraz bežnejšie.“