Bývalý spravodajský analytik vojenského letectva Spojených štátov (USAF) Daniel Hale (33) dostal v utorok 27. júla trest 45 mesiacov odňatia slobody za únik tajných informácií o útokoch amerických bezpilotných lietadiel na Blízkom východe. Informovala o tom agentúra AP.
Daniela Halea podľa vlastných slov motivoval pocit viny k tomu, aby investigatívnemu novinárovi prezradil podrobnosti o americkom programe útokov dronmi v Afganistane, pri ktorých podľa neho dochádzalo k zabíjaniu civilistov.
Odradiť leakerov
Sudca Liam O'Grady výšku trestu zdôvodnil potrebou odradiť ďalších ľudí od prezrádzania utajovaných skutočností. Haleovi povedal, že mal k dispozícii aj iné možnosti, ako prezradenie tajných informácií novinárovi.
Daniel Hale sa priznal k nezákonnému úniku informácií, pred súdom sa preto riešila hlavne otázka, či jeho správanie ohrozilo národnú bezpečnosť USA a či by mal súd zohľadniť aj motívy jeho konania.
Počas pobytu vo väzbe totiž Hale v 11-stranovom liste opisoval hrôzu, ktorú podľa vlastných slov cítil pri sledovaní videí zachytávajúcich útoky na afganských civilistov.
Snowden: Zabíjajú najmä nevinných
„Spáchal trestný čin, aby upozornil na to, čo považoval za nemorálne konanie vlády spáchané pod rúškom tajomstva a v rozpore s verejnými vyhláseniami vtedajšieho prezidenta Baracka Obamu o údajnej presnosti armádneho programu útokov dronmi,“ uviedol Haleov právny tím počas procesu.
„Daniel Hale... bol len pred chvíľou odsúdený na štyri roky väzenia. Jeho zločin bol, že hovoril túto pravdu: 90 percent ľudí zabitých americkými dronmi USA sú náhodní okoloidúci a nie zamýšľané ciele,“ reagoval na Twitteri známy americký whistleblower Edward Snowden.
Trestné stíhania amerických občanov za úniky tajných informácií boli v USA kedysi zriedkavé, pripomína denník The Washington Post. Počas vlády Baracka Obamu a následne aj jeho nástupcu Donalda Trumpa sa však stali čoraz bežnejším javom. Americké ministerstvo spravodlivosti sa stále snaží o vydanie zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea, ktorému hrozí v USA 175 rokov väzenia za zverejnenie tajných informácií.
Britský súd rozhodol nevydať Assangea do USA. Dôvodom má byť obava o jeho duševné zdravie