Toto leto je letom pred búrkou. Ceny energií majú dosiahnuť nevídane vysoké úrovne a naším smerom sa blíži najväčšie geopolitické zemetrasenie za posledné desaťročia. Jeho dôsledky budú pravdepodobne oveľa horšie ako tie, ktoré so sebou priniesla finančná kríza z roku 2008, píše The Telegraph.
Svet v problémoch
Rozvojové krajiny už začali na vlastnej koži pociťovať škody, ktoré súčasná kríza spôsobila. Výpadky elektriny trápia krajiny od Kuby po Juhoafrickú republiku. Srí Lanka je iba jednou z nízkorozpočtových krajín, kde lídri čelia zosadeniu v dôsledku nedostatku paliva či nesplatených úverov.
Ani Západ však tomuto armagedonu neunikne. Práve naopak, z viacerých dôvodov to vyzerá tak, že bude jeho epicentrom.
Technokratický systém elít postavený na mýtoch a samoľúbosti sa v Európe a Amerike rúca, konštatuje The Telegraph.
Niet sa na čo vyhovoriť
Prudký nárast cien za základné komodity bol v týchto nestálych časoch dokonale predvídateľný. Ľudia sa preto nestačia diviť, keď zistia, že ich lídrom sa nepodarilo prísť s pohotovostnými plánmi aj napriek tomu, že sedia na zásobách plynu, ropy a uhlia.
Pre toto fiasko neexistuje podľa denníka žiadne iné vysvetlenie, než roky chybných predpokladov a politík, za ktoré sa môžeme poďakovať vládnucej triede.
Vo svetle už spomenutej finančnej krízy sa vládam len tak-tak podarilo presvedčiť verejnosť, že vinu za ňu nesieme všetci spoločne, a teda sa za chyby musíme kajať s nimi.
Tentokrát sa však elity nezbavia zodpovednosti za dôsledky ich katastrofálnych chýb a zlyhaní.
Bude horšie?
Tvárou v tvár týmto ťažkým časom nemajú elity pre voličov žiadny odkaz. Aktívne lobujú za zákaz ohrievačov, obmedzenia najvyššej povolenej rýchlosti a zelené bubliny. Môže sa to zdať šialené, no v hlavách elít, ktoré sú odtrhnuté od reality bežných ľudí, ide o dokonalo logické plány.
Ak nám podriadenie sa Rusku už teraz spôsobuje takéto ťažkosti, čo potom, keď náhodou na rad príde Čína? V porovnaní s čínskou ekonomikou je tá ruská ešte relatívne malá, uzatvára The Telegraph.