Minulotýždňový neúspech slovenskej hokejovej reprezentácie potvrdil predpoveď TRENDU z polovice roka 2009: majstrom sveta nebudú hokejisti, ale podnikateľská skupina Juraja Širokého. Do svojho majetkového impéria zaradí luxusný hotel susediaci s hokejovým komplexom bez toho, aby musel lukratívne pozemky nakúpiť.

Hotel, ktorý nesie značku DoubleTree by Hilton, vlastní spoločnosť Tehelné pole. Bratislava vlastní 40 percent jej akcií. Napriek tomu mesto z hotela nemusí mať osoh. Na to, aby magistrát držal vo výstavbe krok s ďalšími akcionármi, nemal dostatočnú finančnú kapacitu. Okrem jediného známeho úveru od Privatbanky tak vkladali peniaze do stavby iba firmy J. Širokého. Dá sa preto čakať, že sa oligarcha v krátkom čase dostaví na bratislavský magistrát, aby si od mesta vypýtal ďalšie percentá v akciovke.

Delikátna situácia

Primátor Milan Ftáčnik potvrdil, že Tehelné pole už vyzývalo mesto, aby zvýšilo kapitál vo firme. Prišla aj ponuka, aby Bratislava svoj podiel vo firme predala. Platby za stavbu tak zatiahne druhý akcionár Tehelného poľa, spoločnosť TP Slovan, v ktorej majú najväčší podiel firmy Juraja Širokého Váhostav-SK a Finasist. Magistrát na túto ponuku zatiaľ nereagoval.

Primátor priznáva, že sa mesto dostalo do delikátnej situácie. „Pravdepodobne nebudeme mať z čoho navyšovať imanie v tejto spoločnosti,“ hovorí M. Ftáčnik. Dodal však, že mesto má stále vo firme slovo a nemôže prísť o svoj podiel. „Nie sme v polohe, že sme do spoločnosti nič nevložili,“ pripomína šéf radnice fakt, že mesto dalo firme do dlhodobého prenájmu pozemky pod hotelom takmer zadarmo.

Mimoriadne výhodnú zmluvu odsúhlasili mestskí poslanci koncom septembra 2008, týkala sa 20-tisíc štvorcových metrov pozemkov, susediaceho letného kúpaliska, tréningovej haly a trafostanice. Na pozemkoch v okolí malo okrem hotela vyrásť športové centrum pre verejnosť s celoročným kúpaliskom a cvičnou ľadovou plochou.

Mestskí poslanci sa neskôr trocha prebrali a svoje pôvodné rozhodnutie okresali. Tehelnému poľu nakoniec neprenajali tréningovú halu, ale „iba“ 8 000 štvorcových metrov pozemkov v tesnom susedstve zimného štadióna za 33,19 eura ročne do roku 2059. J. Široký však nestavia žiadne športové a relaxačné centrum pre Bratislavčanov. Ale popri luxusnom hoteli administratívnu budovu s kancelárskymi priestormi.

Mesto bez kontroly

Majstrom sveta je Juraj Široký

Zatiaľ platí, že Bratislava napriek svojmu podielu kontrolu nad firmou Tehelné pole nemá. V orgánoch firmy, teda v predstavenstve a v dozornej rade, nie je ani jeden človek priamo zviazaný s magistrátom či mestským zastupiteľstvom.

V dozornej rade možno nájsť bývalého mestského poslanca za Smer-SD Františka Deja. No ten sa už neprepracoval v súčasnom volebnom období do zastupiteľstva. „To, že mi niečo povie o dianí vo firme, je len na kamarátskej úrovni,“ pripúšťa primátor.

M. Ftáčnik, ktorý bol ešte ako poslanec do roku 2007 v dozornej rade Tehelného poľa, tvrdí, že v orgánoch firmy budú musieť urobiť zmeny. Tie musí najprv schváliť mestské zastupiteľstvo a potom valné zhromaždenie firmy.

V predstavenstve Tehelného poľa malo mesto zástupcu do vlaňajška. Bol ním vtedajší mestský poslanec Peter Gandl, ktorý zastupoval Občiansky klub. Išlo o časť vylúčených členov SDKÚ-DS, ktorí v hlavnom meste boli vnímaní ako politický biznis klub. V novembri minulého roka však bývalý poslanec z funkcie odstúpil. Nepozdával sa mu trapas so stavebným povolením pre Športovo-spoločenské centrum Tehelné pole I, ako sa hotel oficiálne volá v dokumentoch. Výstavba sa začala iba s územným rozhodnutím a povolením na výkopové práce. To bol dôvod, prečo investor a Váhostav-SK, ktorý hotel staval, dostali od stavebného úradu mohutnú pokutu. Po tejto príhode sú už v orgánoch firmy iba najbližší spolupracovníci J. Širokého.

Pomohla Penta

Mesto doposiaľ nevie, koľko hotel stál. „Aj veľké veci sa v minulosti diali mimo mestského zastupiteľstva,“ komentuje M. Ftáčnik.

Definitívny účet za Športovo-spoločenské centrum zatiaľ nie je známy ani ostatným akcionárom spoločnosti. Ako tvrdí hovorkyňa hotela Mária Adamová, účty budú jasné o dva-tri mesiace. Stále sa totiž pracuje na administratívnej časti budovy. Navyše bolo treba zaplatiť úpravy hotela, ktoré si vyžiadali zástupcovia siete Hilton Worldwide. „Ich hotely majú vyššie bezpečnostné štandardy, ako si vyžadujú normy používané na Slovensku,“ vysvetľuje M. Adamová.

Je otázne, akými ďalšími finančnými nákladmi sa na stavbe hotela nechtiac zúčastňovala Bratislava a štát, ktoré platili rekonštrukciu susedného zimného štadióna. Posúdiť by to zrejme vedeli len stavební analytici, ak by ich Váhostav-SK pustil do svojich papierov. Hotel a zimný štadión totiž majú spoločné nové podzemné garáže so spoločným vchodom. A práve zakladanie stavieb a podzemné priestory patria k najdrahším častiam stavieb.

Podľa pôvodných odhadov postavenie hotela so 120 izbami malo stáť okolo 20 miliónov eur. Akciovka Tehelné pole získala na stavbu štvorhviezdičkového hotela so značkou DoubleTree by Hilton úver od Privatbanky vo výške 5,3 milióna eur. Ďalších viac ako sedem miliónov eur dlhuje akciovka Tehelné pole stavebnej spoločnosti Juraja Širokého, jednému zo svojich akcionárov Váhostavu-SK.

V súčasnosti je hotel spolu s rozostavanými časťami založený v prospech Privatbanky, ktorú kontroluje investičná skupina Penta. Teda skupina, ktorá sa v období vládnutia Smeru-SD účelovo previazala s J. Širokým vo viacerých veľkých biznisoch. Ak by akciovka nevládala platiť a ak by sa situácia nevyvíjala podľa predstáv J. Širokého, hotel môže prejsť pod kontrolu banky slovenských žralokov. Rovnako ak by sa Bratislava nechcela vzdať podielov vo firme, záložné právo a pohľadávka v prospech Váhostavu--SK by mohli ovplyvniť jej budúcnosť vo firme.

Ako to malo byť

Keď J. Široký v roku 2006 nadšene komentoval výber Slovenska ako organizátora majstrovstiev sveta, tvrdil, že úplne nová aréna bude stáť tri až tri a pol miliardy korún. „S financovaním problém isto nebude. Zväz bude hľadať investorov, už teraz má niekoľko ponúk od súkromných spoločností,“ vyhlasoval.

Lenže investori neprišli a nový štadión sa nestaval. Realitné kolotoče vyústili do rozhodnutia zrekonštruovať pre majstrovstvá starý štadión v centre mesta. Teda tam, kde mal J. Široký dosah na susediace nezastavané pozemky. Ostáva iba zopakovať, že konečný účet za rekonštrukciu zimného štadióna (94,9 milióna eur), je veľmi podobný sume, za ktorú by sa dala postaviť úplne nová hokejová aréna na zelenej lúke.

Foto na titulke - Maňo Štrauch