Profesor matematiky Edward Thorp sa v 60. rokoch 20. storočia stal senzáciou. Vo svojej knihe totiž učil čitateľov, ako v blackjacku poraziť kasína. Okrem toho vynašiel či zdokonalil niekoľko kvantitatívnych stratégií pre hedžové fondy, ktoré sa používajú dodnes. Za tridsať rokov v pozícií manažéra fondu pravidelne dosahoval ročné výnosy vo výške 20 percent.

Thorp sa rovnako ako porážaniu kasín a trhov venuje aj porážaniu smrti, píše Bloomberg. Odhaľovanie tajomstiev dlhovekosti je jeho dlhoročnou vášňou, ktorá už priniesla výsledky. Vo veku 91 rokov sa profesor teší pozoruhodnému zdraviu a je plný energie. Hoci už nebehá maratóny a nedvíha v posilňovni ťažké váhy, pravidelne behá a cvičí. Dnes je dokonca len o necelý kilogram ťažší, než keď mal 17 rokov, a dokáže urobiť dva zhyby na hrazde a 15 drepov.

Obrana a útok

Profesorovým cieľom je dlhý a produktívny život v zdraví. Dosiahnuť ho chce stratégiou, ktorú sám navrhol a skladá sa z dvoch častí. Tou prvou je obrana spočívajúca v minimalizovaní rizík. „Snažíte sa eliminovať slabé miesta. Stačí jedno, akým je alkoholizmus alebo nehoda na lyžiach, a skončili ste,“ varoval Thorp.

Podľa neho treba vždy zohľadniť celú škálu rizík, na ktoré ľudia umierajú, a zistiť, ako sa dajú minimalizovať. V prípade kardiovaskulárnych ochorení si napríklad treba dávať pozor na stravu, venovať sa cvičeniu a nezanedbávať pravidelné prehliadky u lekára. Ide o skvelý spôsob, ako problém začať riešiť, skôr než dôjde k jeho zhoršeniu.

Druhou časťou Thorpovej stratégie je útok. Jeho jadrom je cvičenie. Viaceré štúdie totiž odhalili, že táto aktivita dokáže zvýšiť dĺžku života v priemere až o šesť rokov. Okrem sily treba podľa profesora pracovať aj na flexibilite. Tá sa s vekom zhoršuje. „Strata flexibility vedie aj k strate mobility a rovnováhy,“ varoval. Ak k tomu dôjde, všetky bežné činnosti sú zrazu riskantnejšie, o čom svedčí aj fakt, že veľa dôchodcov umiera na následky pádu.

Thorp sa aj v pokročilom veku venuje aeróbnemu cvičeniu a posilňovaniu. To v jeho prípade znamená, že sa veľa prechádza a vo fitku sa zameriava najmä na brušné svaly.

Profesor si potrpí na zdravú stravu a pravidelne užíva len štyri až päť doplnkov. Menovite ide o vápnik, horčík, vitamín K, vitamín D a liek proti zväčšenej prostate. Zaspomínal si aj na to, ako s manželkou pred 25 rokmi podstúpil analýzu hustoty kostí, ktorá odhalila osteopéniu, t. j. prvé štádium osteoporózy. Lekár mu teda nasadil liečbu, pričom po troch rokoch sa Thorpov stav výrazne zlepšil. Profesor si tak mohol na zoznam úspechov pripísať minimalizáciu ďalšieho rizika.

Dve životné chyby

Thorp priznal, že nie vždy žil tak opatrne a svedomite ako teraz.  „Urobil som dve chyby,“ dodal. Jednou z vecí, ktoré ľutuje, je zanedbávanie ochrany pred slnkom. Slnečné žiarenie zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože a navyše zhoršuje prejavy starnutia pleti. Keby vedel vrátiť čas, určite by si dával väčší pozor.

Druhou chybou bolo príliš intenzívne cvičenie. Väčšina úrazov, ktoré sa Thorpovi stali, si spôsobil vlastným pričinením. Pri cvičení v posilňovni mu napríklad vyskočila platnička a pri behu zas spadol a zlomil si lakťový kĺb a pretrhol šľachu tricepsu, z čoho sa zotavoval niekoľko týždňov.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotka
Neprehliadnite

Chôdza, beh či cvičenie? Čo je pre zdravie najprospešnejšie, vysvetľujú expertky na dlhovekosť