Luxusný rezort Lavasa, ktorý mal byť klenotom na indickom západnom pobreží, sa zmenil na varovný príklad pre investorov a developerov. Takmer štvrť storočia po tom, čo investori vytvorili súkromnú spoločnosť na výstavbu a správu rezortu neďaleko Bombaja, zostali len zrúcaniny. Pôvodne mal projekt poskytnúť domov pre 300-tisíc obyvateľov v niekoľkých enklávach, uvádza Bloomberg.
Posledná rana pre nešťastných obyvateľov a potenciálnych kupcov prišla minulý týždeň, keď súd odmietol jediného záujemcu za šesť rokov, ktorý priniesol aspoň nejakú nádej na oživenie projektu Lavasa. Veritelia tak budú musieť začať hľadať nového investora.
Projekt Lavasa mal byť odpoveďou na Portofino, turistickú destináciu na talianskej riviére. Ambícia bola veľká: vytvoriť oázu kapitalizmu pre bohatých, ktorí sa chceli vyhnúť problémom zlého štátneho plánovania a administratívnej apatie v preľudnených indických mestách. Napriek veľkým sľubom Lavasa skrachovala už po dokončení pätiny prvej fázy výstavby.
Nemci dostávajú extra peniaze, aby boli menej chorí a chodili do práce
Projekt má dnes dlhy vo výške približne jednej miliardy dolárov, väčšinu z nich voči finančným inštitúciám. Kupci, ktorí nikdy nedostali kľúče od svojich nehnuteľností, stratili 63 miliónov dolárov v zálohách na prenájom. Tí, ktorí sa do Lavasy nasťahovali, žijú v chátrajúcom meste duchov, kde počas tohtoročných dažďov zosuv pôdy zničil tri vily. V jednej z nich zahynuli dvaja elektrikári.
Lavasa je varovaním pred obmedzeniami indického štátu. Má málo peňazí, ešte menej výkonných kapacít a politickej vôle poskytnúť obyvateľom preplnených a znečistených megamiest priestor. Bombaj má 22 miliónov obyvateľov, Dillí 34 miliónov a technologický uzol Bangalúr 14 miliónov, pričom rastie rýchlejšie ako Silicon Valley.
Súkromný sektor nemá magický prútik. Ambícia postaviť a spravovať celé mesto s podporou investičného kapitálu bola odvážna už pri zrode a zostáva nemožným snom aj dnes, skonštatoval Bloomberg.