Investori do nehnuteľností, ktorí sú už dlhší čas zaťažení vysokými úrokovými sadzbami, teraz čelia obavám z nových európskych nariadení. Budú musieť investovať značné sumy do renovácií budov, aby zabezpečili, že nevypúšťajú nepovolené množstvo oxidu uhličitého alebo nespotrebúvajú nadmerné množstvo energie.
Situácia „spôsobuje obrovské problémy,“ povedal podľa Bloombergu manažér z realitnej kancelárie Linklaters v Londýne Rory Bennett. Spoločnosti, ktoré majú vo svojom portfóliu energeticky neefektívne budovy, čelia „úlohe vynaložiť veľa peňazí na ich prestavbu s cieľom dosiahnuť čistú nulu, pričom ich čaká refinancovanie za najvyššie úrokové sadzby, aké sme tu za posledné desaťročia mali“.
Zákonodarcovia v Európskej únii tento mesiac schválili smernicu o energetickej hospodárnosti budov. Jej zavádzanie bude postupné a potrvá viac ako desať rokov. Cieľom je zlepšiť environmentálne vlastnosti budov v celej Európe a zabezpečiť, aby euroblok splnil svoj záväzok vyplývajúci z Parížskej klimatickej dohody z roku 2015. Rekonštrukcie v regióne zatiaľ podľa Európskej komisie znižujú ročnú spotrebu energie len o jedno percento. Na splnenie klimatických požiadaviek musia majitelia nehnuteľností zvýšiť výdavky na renováciu o 275 miliárd eur ročne.
„Sú to obrovské sumy peňazí,“ dodal R. Bennett. Nájdu sa podľa neho mnohí, ktorí si to „jednoducho nemôžu dovoliť“.
Nový európsky zákon o energetickej hospodárnosti budov pravdepodobne ovplyvní desiatky tisíc stavieb v celom regióne. Do roku 2033 budú musieť vlastníci nehnuteľností zrekonštruovať približne štvrtinu budov označených za najväčších „požieračov energie“. Od roku 2030 musia byť všetky novopostavené budovy úplne bez emisií.