Za prvý rok od povinného vstupu do druhého piliera zaznamenala Sociálna poisťovňa 86-tisíc prvopoistencov. Väčšina z nich si dôchodkovú správcovskú spoločnosť (DSS) nechala prideliť automaticky. Ínformoval o tom hovorca poisťovne Martin Kontúr.

„Povinný vstup do druhého piliera sa týka nielen mladých ľudí, ktorí končia štúdium a po prvý raz sa zamestnajú, ale tiež osôb do 40 rokov, ktoré predtým nemali povinnosť platiť odvody na dôchodkové poistenie a po prvom máji 2023 a neskôr im táto povinnosť vznikla," uviedol Kontúr.

Dodal, že možnosť vybrať si DSS využil približne každý piaty prvopoistenec. Ostatným Sociálna poisťovňa po uplynutí lehoty 180 dní pridelila DSS automaticky. Prvopoistenci mohli podľa Kontúra využiť aj právo na vystúpenie z druhého piliera po povinnom vstupe, pričom tak urobilo 1 716 ľudí. Po vystúpení však mohli do druhého piliera poistenci aj opätovne vstúpiť. Pre tento krok sa rozhodlo 41 vystúpených povinných sporiteľov.

„Najpočetnejšie zastúpenou skupinou boli prvopoistenci s dohodou o brigádnickej práci študentov, bolo ich takmer 40-tisíc. Pri dohodách o brigádnickej práci študentov s nepravidelným príjmom Sociálna poisťovňa evidovala 3 566 prvopoistencov,“ spresnil hovorca.

Druhú najväčšiu skupinu podľa Kontúra tvorili zamestnanci, kde viac ako 25-tisíc ľudí povinne vstúpilo do druhého piliera. Nasledovali takzvaní dohodári s dohodou o pracovnej činnosti, spolu ich bolo 6 512. Do druhého piliera vstúpilo aj viac ako štyritisíc samostatne zárobkovo činných osôb. Najmenej početnými skupinami boli podľa hovorcu ľudia s dohodou o vykonaní práce, ktorých vstúpilo do druhého piliera 3 610 a 2 436 osôb starajúce sa o dieťa.

Ďalšie dôležité správy

Minister práce Erik Tomáš.
Neprehliadnite

Projekt Právo na prvé zamestnanie má úspech. Mladí ľudia majú šancu nájsť si prácu