Skupina podľa nich mieri na sever pozdĺž rieky Sávy a občas sa zastavuje kvôli vyjednávaniu s políciou. Väčšina utečencov sú muži a chlapci vo veku okolo 15 rokov alebo starší. „Sme ľudia, nie zvieratá,“ uvádza jeden z transparentov.
Veľa utečencov v Belehrade sa podľa Reuters mylne domnievalo, že po víkendovom maďarskom referende o utečeneckých kvótach sa hranica opäť otvorí. Maďari sa ale vyjadrovali k tomu, či súhlasia s prerozdeľovaním migrantov v rámci Európskej únie. Hlasovanie, v ktorom sa väčšina postavila proti kvótam, je kvôli malej účasti neplatné.
Chaos in Belgrade as up to 200 migrants leave main bus station in #Serbia's capital & march for #Hungary demanding open borders pic.twitter.com/0z9saPa3Hz
— Balkan Newsbeat (@BalkanNewsbeat) 4. októbra 2016
V Srbsku v súčasnosti zostáva asi 7-tisíc utečencov zo Sýrie, Iraku, Afganistanu a ďalších krajín. Na ceste ďalej do Európy nemôžu pokračovať kvôli plotu na maďarsko-srbskej hranici. Veľa migrantov býva v provizórnych táboroch pri hlavnej stanici v Belehrade.
Veľká skupina utečencov došla nedávno zo srbskej metropoly až do mesta Novi Sad blízko hranice s Maďarskom. Odtiaľ ich úrady nechali rozviesť do utečeneckých stredísk v Srbsku.