Dodávky zemného plynu do Maďarska teraz ohrozené nie sú, aj keď pretrvávajú boje v blízkosti ruského mesta Sudža, kde je aj jediná meracia stanica, cez ktorú teraz prúdi do Európskej únie ruský plyn. Maďarsko pracuje tiež na zabezpečení alternatívnych dodávok ropy, aj keď necíti dostatočnú podporu Európskej komisie. Povedal to maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.
„Dodávky energií do Maďarska sú zabezpečené,“ napísal na facebooku. Dodávky cez iné plynovody sú podľa ministra v súčasnosti dostatočné. Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom dodáva plyn do Maďarska potrubím Turkstream cez Turecko a Srbsko, uviedla agentúra Reuters.
Dodávky pokračujú podľa plánu
Ukrajinské ozbrojené sily na začiatku augusta prekročili hranicu a dobyli niekoľko ruských miest, vrátane Sudže, cez ktorú Rusko dodáva plyn zo západnej Sibíri cez Ukrajinu ďalej do Európskej únie.
„Dodávky plynu do Maďarska pokračujú podľa plánu, situácia (v Sudži) ich neovplyvňuje,“ povedal Péter Szijjártó.
Tok plynu cez stanicu Sudža zostáva stabilný, aj keď Ukrajina uviedla, že nemá v pláne obnoviť ani predĺžiť tranzitnú zmluvu, keď jej platnosť na konci roka vyprší.
Ukrajina blokuje tranzit ropy
Péter Szijjártó povedal, že v záverečnej fáze sú rokovania o nájdení riešenia vzhľadom na rozhodnutie Kyjeva z konca tohto júna. Ukrajina vtedy jednostranne rozhodla, že neumožní tranzit ropy od ruskej spoločnosti Lukoil, na ktorú Maďarsko spoliehalo. Kyjev si totiž firmu Lukoil pridal na svoj sankčný zoznam, čím potom v júli začal zdôvodňovať, prečo nemôže tranzit ropy cez svoje územie umožniť.
Péter Szijjártó zopakoval, že Ukrajina porušila svoju asociačnú dohodu s Európskou úniou, keď zastavila tranzitné dodávky ropy od Lukoilu smerujúce do Maďarska a na Slovensko. Povedal, že napriek neakceptovateľnému správaniu Európskej komisie rokovania o zabezpečení dodávok ropy do Maďarska pokračujú „plnou parou vpred“, citovala ho agentúra MTI.
„Rokovania sa blížia k cieľu... takže môžeme povedať, že sme zabezpečili dodávky ropy do Maďarska nad rámec dočasných opatrení uplatňovaných pre krátkodobé a strednodobé obdobie,“ povedal Péter Szijjártó bez ďalších podrobností.
Vláda v Budapešti hovorí, že od invázie ruských vojsk na Ukrajinu udržiava s Moskvou pragmatické vzťahy. To ale vytvára napätie s niektorými spojencami v Európskej únii, ktorí chcú voči Rusku zaujať tvrdší postoj.