Maďarsko vyhlásilo stav energetickej núdze, ktorého súčasťou je zákaz vývozu zdrojov energie. Zrušilo tiež mnoho rokov platný cenový strop pri energiách pre domácnosti s nadpriemernou spotrebou a plánuje zvýšiť domácu ťažbu zemného plynu. Súbor opatrení, ktoré začnú platiť od augusta, má krajinu pripraviť na nadchádzajúcu zimu. Podľa agentúry Reuters to uviedol šéf kancelárie maďarského premiéra Gergely Gulyás.

Zvýšenie ťažby aj zákaz vývozu

Ťažba zemného plynu by sa podľa plánov maďarskej vlády mala zvýšiť zo súčasných 1,5 na dve miliardy metrov kubických ročne. Vláda navyše zadala ministrovi zahraničných vecí Péterovi Szijjártovi úlohu, aby zabezpečil dodatočné dodávky plynu zo zahraničia. Zvýšiť by sa mala tiež domáca produkcia uhlia. Zákaz vývozu zdrojov energie sa týka aj palivového dreva.

Existujúcim jadrovým blokom v Maďarsku by podľa predstáv kabinetu Viktora Orbána mala byť predĺžená životnosť. Na dnešnom rokovaní skupiny krajín C5 (Maďarsko, Česko, Rakúsko, Slovensko a Slovinsko) minister Szijjártó tiež uviedol, že bude urýchlená stavba novej elektrárne Paks II. Stavebné práce by sa podľa neho mohli začať už nabudúci rok, uviedla agentúra APA.

Neistota aj kvôli ruským dodávkam

Koncom júna podpísal premiér Orbán dekrét, ktorý vládu v prípade núdze splnomocňuje na prevzatie dohľadu nad dôležitými energetickými podnikmi a prevádzkovateľom siete na prepravu plynu FGSZ.

V Európe panuje napätie okolo dodávok plynu z Ruska. Maďarsko podľa ratingovej agentúry Fitch spoločne s Českom a Slovenskom tvorí trojicu krajín, ktoré sú v rámci strednej a východnej Európy najviac ohrozené prípadným náhlym zastavením dodávok ruského plynu do Európskej únie v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

Rusko sa na dodávkach plynu do Maďarska podieľa zhruba z 85 percent, na dodávkach ropy z 65 percent. Maďarsko navyše pokrýva dovozom z Ruska tiež časť svojej spotreby elektriny.

Ďalšie dôležité správy

JB 9 Luxemburg - Rumunský minister zahraničných vecí Bogdan Aurescu odchádza po stretnutí ministrov zahraničných vecí EÚ v sídle Európskej rady v Luxemburgu 11. apríla 2022. O koordinácii postojov voči ruskej agresii a jej dopadom na Európu sa rokovalo aj s ministrami zahraničných vecí Nórska a Islandu. FOTO TASR/AP   

Romanian foreign Minister Bogdan Aurescu leaves after a meeting of EU foreign ministers at the European Council building in Luxembourg, Monday, April 11, 2022. European Union for
Neprehliadnite

Maďarsko a Rumunsko sú pripravené pomáhať si v oblasti energetiky