Lídri Európskej únie a Európska komisia by mali vyhodnotiť vplyv svojich protiruských sankcií na jednotlivé členské štáty Únie, a to najmä v kontexte pokračujúcej energetickej krízy, myslí si hlavný poradca maďarského premiéra Viktora Orbána.
„Sankcie by boli racionálne, ak by ublížili Rusku viac ako Európe,“ povedal pre EURACTIV poradca maďarského premiéra Balázs Orbán s tým, že sankcie by nikdy nemali byť automatické. „Lídri EÚ by si mali sadnúť, Európska komisia by mala vypracovať analýzu účinkov sankcií,“ dodal Orbán, ktorý nie je príbuzným maďarského lídra. Po jedenásťhodinovom rozhodovaní sa lídri EÚ minulý týždeň dohodli na kompromisnom balíku protiruských sankcií, ktorý je vo všeobecnosti pokladaný za doposiaľ najslabší.
Rokovali 11 hodín
Po jedenásťhodinovom rozhodovaní sa lídri EÚ minulý týždeň dohodli na kompromisnom balíku protiruských sankcií, ktorý je vo všeobecosti pokladaný za doposiaľ najslabší. Maďarský premiér Viktor Orbán predtým vyzýval na úplné zrušenie sankcií uvalených na Rusko, pričom potrebu udržiavania dobrých vzťahov medzi Budapešťou a Moskvou zdôvodňovali maďarskí predstavitelia závislosťou krajiny od ruských energií.
„Skôr, ako sa dohodneme na desiatom alebo jedenástom (sankčnom) sankčnom balíku, mali by sme sa vážne porozprávať o účinkoch týchto sankcií,“ dodal Balázs Orbán a zároveň navrhol, aby sa takáto diskusia uskutočnila v rámci nasledujúceho mimoriadneho summitu Únie, ktorý by sa mal konať začiatkom februára budúceho roka.
Energie sú červená čiara
„Energie sú pre nás červená čiara,“ vyhlásil Orbánov hlavný poradca a dodal, že Maďarsko bude žiadať o ďalšie výnimky v oblastiach, v ktorých „sankcie škodia Európe viac ako Rusku“.
Maďarsko minulý týždeň takisto zablokovalo pridanie troch ďalších ruských predstaviteľov na sankčný zoznam EÚ pre ich podiel na vojne na Ukrajine. Jedným z nich je aj ruský minister energetiky Nikolaj Šulginov. „Rokujeme s ním o maďarských energiách, tak ako ho môžeme pridať na sankčný zoznam?“ pýtal sa Balázs Orbán s tým, že zaradenie Šulginova na zoznam by „bolo z hľadiska energetickej bezpečnosti Maďarska neprijateľné“.