Nacionalistický premiér Viktor Orbán, ktorý v apríli získal štvrté funkčné obdobie po sebe, čelí najťažšej výzve od svojho nástupu k moci v roku 2010, keď inflácia dosiahla dvadsaťročné maximum, forint je slabý a fondy EÚ sú aj naďalej zadržiavané v dôsledku sporu o demokratické normy.

Po predvolebnom míňaní, ktorého súčasťou bolo aj vrátenie daní rodinám či zvýšenie dôchodkov, sa vláda snaží obmedziť rozpočtový deficit. Deje sa tak v čase, keď sa zvýšil aj deficit bežného účtu platobnej bilancie, najmä príčinou rastúcich nákladov na dovoz energií.

Vyššie spomínané náležitosti zvýšili vonkajšiu zraniteľnosť Maďarska a začiatkom tohto mesiaca spôsobili pokles maďarského forintu na rekordne nízke hodnoty.

Vláda zaviedla vysoké neočakávané dane pre banky a celý rad spoločností, začala škrtať výdavky a minulý týždeň zrušila roky platný strop na ceny komunálnych služieb pre domácnosti s vyššou spotrebou, čo – spolu s daňovými zmenami pre podnikateľov – vyvolalo protesty voči V. Orbánovi.

Očakáva sa, že daňové zmeny a predovšetkým zrušenie cenových stropov zlepší rozpočtovú bilanciu.

,,Oba tieto kroky by síce mali zvýšiť infláciu, ale zároveň aj schladiť spotrebu a zlepšiť fiškálnu a vonkajšiu rovnováhu, čím sa vyriešia hlavné štrukturálne problémy Maďarska," uviedla spoločnosť Citigroup vo svojej správe. ,,Tieto merania poukazujú na riziká zhoršenia perspektívy rastu a vidíme potenciálnu recesiu vo štvrtom štvrťroku 2022 až prvom štvrťroku budúceho roka. Zároveň však táto úprava môže pomôcť zabrániť ďalšiemu zhoršeniu výkonnosti forintu."

Analytici predpokladajú spomalenie domáceho dopytu

Rozpočet na rok 2023 vychádza z predpokladu priemernej inflácie na úrovni 5,2 percenta a hospodárskeho rastu na úrovni 4,1 percenta, čo je nad úrovňou poslednej prognózy centrálnej banky, ktorá predpokladala rast HDP na úrovni medzi dvoma až troma percentami.

Hoci ekonomika stále rastie vďaka silnému domácemu dopytu, analytici predpokladajú, že od druhej polovice tohto roka dôjde k jeho spomaleniu, pretože sa prejavia rastúce náklady na energie, dvojciferná inflácia a prudko rastúce úrokové sadzby.

Ďalšie dôležité správy