Maďarsko bude ďalej rokovať s Ruskom o dodatočných dodávkach zemného plynu. Predpokladá, že s ruskou štátnou plynárenskou spoločnosťou Gazprom dosiahne dohodu o zvýšení dodávok od septembra. Uviedol to dnes podľa agentúry Reuters maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó.
Inde menej, do Maďarska viac
Szijjártó sa minulý mesiac v Moskve stretol so svojím ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom. Usiloval sa o získanie 700 miliónov metrov kubických plynu nad rámec súčasnej dlhodobej dohody s Ruskom o dodávkach. Podľa dohody uzavretej v minulom roku má Maďarsko dostávať 3,5 miliardy kubických metrov ruského plynu ročne cez Bulharsko a Srbsko a ďalšiu miliardu cez Rakúsko. Dohoda s Gazpromom bola dohodnutá na 15 rokov, píše Reuters.
Gazprom už tento mesiac začal dodávky plynu do Maďarska zvyšovať. Zvýšenie dodávok ruského plynu do Maďarska prichádza v čase, keď Rusko výrazne obmedzuje dodávky do Nemecka prostredníctvom plynovodu Nord Stream 1, čo Gazprom odôvodňuje ťažkosťami s turbínami.
„Či sa nám to páči, alebo nie, budeme pokračovať v rozhovoroch s Ruskom o zvýšení dodávok plynu do Maďarska," uviedol Szijjártó. „Je tu ponuka na zvýšenie dodávok plynu. V najbližších dňoch to s Gazpromom doladíme a podpíšeme dohodu, v rámci ktorej by sme mohli získať vyššie denné dodávky," dodal. Neposkytol však žiadne informácie o objeme dodatočných dodávok a ich cene.
Rozporuplný postoj Budapešti
Maďarský premiér Viktor Orbán ruskú inváziu na Ukrajinu odsúdil, voči Rusku ale nezaujal tak vyhranený postoj ako niektoré iné krajiny v Európe. Hlasoval síce spoločne so svojimi partnermi v EÚ za sankcie, ale týždne blokoval plán na zákaz dovozu ruskej ropy, kým sa mu podarilo získať pre Maďarsko výnimku.
Orbán tiež vyhlásil, že stratégia Západu na podporu Ukrajiny napadnutej Ruskom nefunguje, nový prístup by sa mal sústrediť na vyjednávanie o mieri, nie na víťazstvo vo vojne. Budapešť podľa Orbána nepodporí európske sankcie, ktoré by sa týkali dovozu ruského plynu, pretože nechce poškodiť ekonomiku krajiny.