Európske krajiny nalievajú do Ukrajiny zbrane, aby jej pomohli s kľúčovou protiofenzívou. Vo veľkom trvajú na tom, že Ukrajina rozhodne o tom, kedy nastane časť otvoriť rokovania o mieri. Až na Maďarsko, píše Politico.

Priečne Maďarsko

Aj keď je Maďarsko členom EÚ a NATO, odmietlo sa pridať k svojim západným spojencom a poskytnúť Kyjevu vojenskú pomoc. Namiesto toho zakázalo prechod dodávok zbraní z cez svoje územie na Ukrajinu.

Zatiaľ čo Budapešť podporila sankcie, zozačiatku trvala na tom, aby boli niektoré z nich miernejšie. Dokonca aj počas toho, ako na východe Ukrajiny zúrili boje, tak sa niektorí maďarskí činitelia vybrali do Moskvy, aby tam rokovali o ďalších dodávkach plynu.

Sám maďarský premiér Viktor Orbán loboval za zmenu postoja voči Ukrajine. Podľa neho by sa Západ nemal sústrediť na víťazstvo v tejto vojne, ale na vyrokovanie mieru a dobrej dohody o mieri.

Neochota Budapešti

Orbánov postoj voči Ukrajine vyvolal v Kyjeve a v zahraničí obavy z toho, že Maďarsko by naozaj mohlo byť najslabším článkom EÚ, keďže sa snaží riadiť najväčšiu vojenskú krízu v Európe od čias druhej svetovej vojny.

Európski činitelia si však uvedomujú, že Maďarsko nie vždy stojí na druhej strane barikády samo. Ostatné krajiny niekedy aspoň do určitej miery zdieľajú jeho obavy.

EÚ a NATO sa snažia prísť s novými spôsobmi, akými by mohli Ukrajinu v tomto dlhodobom konflikte podporiť. Zdá sa, že neochota Budapešti sa permanentne stane tŕňom v oku západných spojencov, myslí si Politico.

Podľa bývalého maďarského veľvyslanca v NATO a Spojených štátoch Andrása Simonyiho je postoj Maďarska voči vojne nielen príťažou, ale dokonca hrozbou. „Nemyslím si, že to NATO či EÚ berú vážne. A myslím si, že je to chyba,“ dodal.

Spory s Ukrajinou

Maďarsko a Ukrajina spolu možno zdieľajú hranice, no Budapešť už dlho kladie dôraz na svoje vzťahy s Moskvou, objasňuje portál.

Opakovane sa s Kyjevom dostala do sporu pre politiky v oblasti vzdelávania či jazyka. Z pohľadu Maďarska totiž ukrajinské zákony porušujú práva viac ako 100-tisíc maďarsky hovoriacich obyvateľov žijúcich na západe Ukrajiny. Budapešť preto opakovane zablokovalo pokusy krajín NATO o zorganizovanie ministerských stretnutí s Ukrajinou.

Orbán zrejme hrá dlhšiu geopolitickú hru a podľa Politica stavia na to, že na oboch stranách Atlantiku sa k moci dostanú podobne zmýšľajúce sily.

Nutné minimum

Februárový útok Ruska na Ukrajinu však Orbánovi urobil takzvaný škrt cez rozpočet. Západ sa postavil za ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Maďarský premiér nemal veľmi na výber a musel sa k nemu pridať.

Keď lídri EÚ udelili Ukrajine štatút kandidátskej krajiny, čim jej otvorili dvere k potenciálnemu členstvu v EÚ, maďarský líder im v ceste nestál.

Zatiaľ čo Maďarsko nepovoľuje prechod zbraní cez svoje územie na Ukrajinu, proti prechodu do iných štátov NATO nič nemá. Zbraniam potom nič nebráni v tom, aby odtiaľ ďalej pokračovali vo svojej ceste na ukrajinský front. Obavy však aj napriek tomu nezmizli.

„Maďarsko robí len nutné minimum,“ myslí si András Rácz z nemeckej rady pre zahraničné záležitosti. Podľa neho Budapešť neporušuje konsenzus ani nekazí jednotu – Maďarsko jednotu oslabuje, uzatvára Rácz.

Ďalšie dôležité správy

WA 23 Moskva - Maďarský premiér Viktor Orbán počas spoločnej tlačovej konferencie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Moskve v utorok 1. februára 2022. FOTO TASR/AP

 
Hungary's Prime Minister Viktor Orban gestures while speaking to the media during a joint news conference with Russian President Vladimir Putin following their talks in the Kremlin in Moscow, Russia, Tuesday, Feb. 1, 2022. Putin says the U.S. and its allies have ignored Russia's top security demands. In his first comments on
Neprehliadnite

Západ na Ukrajine nevyhrá, vyhlásil Orbán. Pán premiér je hlásnou trúbou Kremľa, reaguje DW