Maďarsko vakcíny proti koronavírusu nakúpi prostredníctvom Európskej únie alebo priamo z Číny, povedal dnes podľa agentúry Reuters Gergely Gulyás, šéf kabinetu premiéra Viktora Orbána. Rusko podľa neho nemá dostatočné výrobné kapacity očkovacieho prípravku Sputnik V, o ktorého nasadenie Maďarsko uvažovalo. Maďarsko pred niekoľkými dňami dostalo niekoľko tisíc dávok Sputnika V a minister zahraničia Péter Szijjártó v pondelok uviedol, že maďarskí experti budú mať možnosť rozhodnúť, ako budú použité.
„Rusko má nedostatočné výrobné kapacity," povedal dnes Gulyás v televízii ATV. Dodal, že nákup vakcíny vo veľkom má byť „súčasť procesu vedeného Európskou úniou alebo z Číny". Podľa Reuters ide o prvý jasný náznak toho, že ruský Sputnik V v Maďarsku použitý pri hromadnom očkovaní nebude. Záujem, aký Budapešť prejavoval o ruský prípravok, vyvolal u niektorých jej európskych partnerov obavy z toho, že sa bude snažiť obísť únijný schvaľovací mechanizmus.
Sputnik V má podľa nových dát účinnosť 91,4 percenta, hovorí výrobca
Maďarský konzervatívny premiér Viktor Orbán sa počas svojej vlády stal terčom kritiky kvôli budovaniu blízkych vzťahov s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Orbán dal najavo, že Maďarsko nevylučuje žiaden spôsob, ktorým by sa dostalo k vakcíne proti koronavírusu a do Ruska vycestovali z tejto stredoeurópskej krajiny expertné tímy, ktoré mali možnosť sledovať výrobu lieku Sputnik V.
Ruský fond priamych investíc (RDIF), ktorý podporuje vývoj vakcíny a má na starosti jej marketing v zahraničí, podľa agentúry Reuters poprel, že sa Maďarsko rozhodlo upustiť od ďalšieho nákupu vakcíny Sputnik V. „Maďarsko už prvú dávku vakcín obdržalo 28. decembra a sme pripravení mu v januári až marci 2021 dodať všetky vyžiadané vakcíny," uviedol RDIF vo vyhlásení. Pripúšťa však, že Maďarsko sa okrem očkovacej látky Sputnik V môže snažiť získať vakcíny z Číny alebo prostredníctvom Európskej únie.
Túto vakcínu, pomenovanú po slávnej ruskej družici, vyvinul moskovský ústav epidemiologického a mikrobiologického výskumu Nikolaja Gamaleja. Preparát schválili ruské úrady už v auguste a toto svetové prvenstvo osobne oznámil prezident Putin. Pochyby u západných odborníkov ale vzbudila okolnosť, že v tom čase ešte neboli dokončené všetky testy. Maďarsko začalo minulý víkend podobne ako ďalšie európske štáty očkovať zdravotníkov proti koronavírusu vakcínou spoločnosťou Pfizer-BioNTech, ktorá má v EÚ registráciu.