Maďarsko môže začať prijímať dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG) z Kataru v roku 2027. Uviedol to maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó.

Dopyt po LNG prudko vzrástol po invázii Ruska na Ukrajinu z vlaňajšieho februára. Katar a Spojené štáty vďaka tomu získali výrazne väčšiu úlohu v dodávkach plynu do Európy, ktorá sa snaží o diverzifikáciu svojich energetických zdrojov. Ruský potrubný plyn v minulosti tvoril až 40 percent plynu dovážaného do Európy.

„Dosiahli sme politickú dohodu, na ktorú teraz nadväzujú rozhovory medzi energetickými spoločnosťami Qatargas a maďarskou MVM o určení množstva, tempa a prepravnej trasy plynu dodávaného do Maďarska od roku 2027,“ povedal Szijjártó.

Katar je najväčším vývozcom LNG na svete. Do roku 2027 však krajina nemá voľnú vývoznú kapacitu, dodal minister.

Ministerstvo zahraničných vecí však bezprostredne nereagovalo na e-mailové otázky týkajúce sa podrobnejších informácií o objeme dodávok, ktorý chce krajina získať, uviedla agentúra Reuters. Maďarsko je stále z veľkej časti závislé od dodávok ropy a plynu z Ruska. Podľa 15-ročnej dohody podpísanej s Ruskom v roku 2021 dostáva v súčasnosti Maďarsko 4,5 miliardy kubických metrov plynu ročne cez Bulharsko a Srbsko.

Vlani v novembri sa Nemecko dohodlo s QatarEnergy na dodávkach až dvoch miliónov ton LNG ročne, a to od roku 2026 po dobu najmenej 15 rokov.

O dodávky LNG z Kataru usiluje tiež Česká republika. Vlani v októbri o nich rokoval český premiér Petr Fiala s katarským emírom Tamimom bin Hamad Sáním.

Ďalšie dôležité správy

Už dnes je jasné, že budúci rok si za plyn priplatíme.
Neprehliadnite

Katarský minister energetiky tvrdí, že Európe stále hrozí energetická kríza