Maďarsko a Azerbajdžan podpísali dohodu, podľa ktorej Budapešť kúpi podiel na jednom z najväčších nálezísk zemného plynu na svete. Oznámil to v stredu v Baku maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó.

Významná kúpa na kaspickom nálezisku

Dohoda otvorí novú dimenziu energetickej bezpečnosti Maďarska a pomôže krajine postúpiť oveľa vyššie na svetovom energetickom trhu, uviedol Szijjártó na tlačovej konferencii so svojím náprotivkom Ceyhunom Bayramovom.

„Prakticky povedané budeme mať vlastný zdroj, ktorý pokryje veľkú časť nášho dopytu,“ povedal maďarský minister, podľa ktorého tento krok ochráni krajinu pred veľkými výkyvmi cien a neistotami na energetickom trhu. Maďarsko tento rok prvýkrát zakúpilo v Azerbajdžane 50 miliónov metrov kubických plynu a budúci mesiac by Azerbajdžan, Gruzínsko, Maďarsko a Rumunsko mali vytvoriť spoločný podnik po dovoze energetických surovín z kaspickej oblasti do strednej Európy, dodal.

Maďarská spoločnosť MOL podľa ministra investovala približne dve miliardy dolárov v Azerbajdžane, čím sa stala v krajine tretím najväčším spoluvlastníkom plynových nálezísk pod morskou hladinou. MOL tu vlani vyťažil päť miliónov barelov ropy, čo predstavovalo 15 percent celkovej produkcie skupiny MOL. Tá teraz rokuje s azerbajdžanským partnerom o skvapalnenom zemnom plyne.

Vzťahy Budapešti a Baku

Szijjártó pochválil spoluprácu s Azerbajdžanom, pričom pripomenul, že Budapešť zožala veľa kritiky od európskych partnerov po tom, ako s Baku v roku 2010 začala strategickú spoluprácu. Tí istí partneri podľa ministra začali považovať Azerbajdžan za dôležitú krajinu až po tom, čo výrazne zvýšila ťažbu plynu. V súčasnosti bez Azerbajdžanu nie je Európa schopná uspokojiť dopyt dlhodobo udržateľným spôsobom, dodal. Prisľúbil, že Maďarsko počas polročného predsedníctva v Európskej únii, ktorého sa chopí 1. júla, vyvinie všetko úsilie na posilnenie stability v regióne.

„Postaráme sa o to, aby EÚ prijímala vyvážené kroky a aby nerozdúchala plamene, ktoré by inak mohli vyšľahnúť,“ povedal v narážke na konflikty medzi Baku a Jerevanom. Dodal, že Maďarsko vyzvalo EÚ, aby poskytla Azerbajdžanu rovnakú sumu, akú dala Arménsku na odstránenie mín, teda desať miliónov dolárov.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Ceny plynu v Európe prudko vzrástli. Porucha plynovodu v Nórsku poukázala na riziko závislosti