Európska komisia poslala Maďarsko pred Súdny dvor EÚ. Sťažuje sa tam na jednorazové zdanenie telekomunikačných spoločností, ktoré Budapešť zaviedla. Podľa komisie je takýto prístup v rozpore s európskym právom. Nejde pritom o prvý spor, ktorý EÚ v poslednom období vedie s Maďarskom. Relatívne čerstvý je spor o ústavné zmeny, vrátane zmeny zákona o maďarskej centrálnej banke.

Maďarsko zaviedlo daň v roku 2010 v snahe výrazne znížiť rozpočtový deficit, a dostať sa tak s ním do pásma, ktoré vyžaduje Brusel. Budapešť špeciálnou daňou zaťažila aj niektoré ďalšie odvetvia vrátane bánk. Od samotných telekomunikačných firiem si chce Maďarsko v priebehu trojročného obdobia v prepočte zabezpečiť viac ako 600 miliónov eur.

Európska komisia, ktorá plní funkciu európskej exekutívy, Maďarsko dvakrát varovala, že mimoriadne zdanenie vybraných odvetví nie je v súlade s právom únie. Budapešť však na výzvy nereagovala a legislatívne zmeny ponechala v platnosti. Najvyšší súd EÚ tak bude rozhodovať, či vymeria Maďarsku pokutu.

„Komisia považuje daň za nezákonnú, pretože zákon o telekomunikáciách v EÚ mimoriadne zdanenie tohto odvetvia pripúšťa len v prípadoch, keď je nutné pokryť mimoriadne náklady spojené s reguláciou odvetvia, nie v prípadoch, keď sa zdanením generujú dodatočné príjmy pre štátny rozpočet,“ uviedla komisia.

Maďarsko však nie je jedinou členskou krajinou, ktorú EÚ z rovnakých dôvodov postavila pred súd. Pre porušenie zákona o telekomunikáciách Brusel podal sťažnosť aj na Francúzsko a Španielsko. Aj tieto štáty chceli od operátorov, aby platili mimoriadnu daň.

„Zvýšenie finančnej záťaže telekomunikačných spoločností by mohlo ovplyvniť výšku účtov, ktoré platia spotrebitelia, poškodiť konkurenčné prostredie a zároveň spomaliť investície v odvetví, od ktorého sa očakáva, že bude motorom hospodárskeho rastu,“ píše sa v stanovisku komisie.

Mimoriadna daň sa v Maďarsku týka spoločnosti Magyar Telekom, ktorá patrí do skupiny Deutsche Telekom, a ďalej firiem Telenor a Vodafone.

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP