Stanový tábor s rozlohou 200 40-tisíc metrov štvorcových stojí v areáli bývalých vojenských kasární. Jeho kapacita by mala stačiť na dočasné ubytovanie približne tisíc osôb, ktoré musia byť vzhľadom k nezákonnému vstupu do Maďarska pod neustálym dozorom.
Zadržaní sa budú podľa agentúry v tomto objekte registrovať a zároveň sa bude rozhodovať o tom, či môžu požiadať o udelenie azylu, alebo či proti nim budú zahájené policajné opatrenia.
Maďarsko sa od minulého roka stretáva s veľkou vlnou ilegálnych utečencov. Zatiaľ čo ešte začiatkom tohto roka väčšinu z nich tvorili kosovskí Albánci, ktorí utekali za lepším životom do krajín EÚ, v poslednej dobe prevažujú utečenci najmä zo Sýrie, Iraku a z Afriky.
Od januára už maďarské úrady registrujú 61-tisíc migrantov. V poslednej dobe sa do krajiny dostáva každý deň nezákonne okolo tisíc ľudí. Polícia v sobotu informovala, že počas piatka na hraniciach Maďarska so Srbskom zastavila 1 087 ilegálnych utečencov, vrátane 159 detí.
Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó si vo štvrtok posťažoval, že v EÚ teraz prichádza najviac ilegálnych imigrantov do Maďarska, a napriek tomu sa najďalej najväčšia pozornosť venuje utečencom, ktorí sa na chatrných lodiach dostávajú do Európy zo severu Afriky cez Stredozemné more.
Budapešť si predtým vyslúžila kritiku za utorkovú informáciu, že dočasne pozastaví plnenie európskej azylovej dohody, pretože nebude zo štátov únie prijímať späť migrantov bez príslušných dokumentov.
Vláda premiéra Viktora Orbána sa ale odvoláva na dublinské nariadenie, ktoré stanovuje kritéria pre určenie štátu EÚ, ktorý má byť príslušný k posudzovaniu žiadosti o azyl. Obvykle je to tá krajina, do ktorej žiadateľ vstúpil ako prvý na území únie. Podľa Maďarov väčšina migrantov, ktoré iné krajiny EÚ chcú poslať naspäť do Maďarska, vstúpila do únie v Grécku.
Maďarská vláda sa taktiež chystá postaviť na hraniciach so Srbskom 4 metre vysoký a 175 kilometrov dlhý plot, ktorý by mal pomôcť zabrániť nekontrolovateľnému prenikaniu migrantov. Takmer všetci utečenci totiž do Maďarska prichádzajú cez Srbsko, ktoré nie je členom EÚ.