Dodávky ruského plynu prepravovaného do Európy cez hlavné trasy vedúce cez Ukrajinu, Bielorusko či po dne Baltského mora klesli. Obmedzenia sa nedotkli len trasy privádzajúcej plyn výlučne európskym priateľom Ruska – Maďarsku a Srbsku, píše Euractiv.
Žiadne tranzitné kapacity navyše
Z výsledkov pondelkovej aukcie totiž vyplýva, že ruský energetický gigant Gazprom si na august nerezervoval tranzitnú kapacitu na export plynu cez plynovod Jamal-Európa, ktorým zvyčajne do Európy a Turecka prúdi 15 percent ruského exportu zemného plynu.
Jamal nevedie cez Ukrajinu, ale cez Bielorusko privádza plyn do Poľska a Nemecka.
Gazprom si na august takisto nerezervoval dodatočnú tranzitnú kapacitu cez Sudžu na ukrajinsko-ruských hraniciach alebo Veľké Kapušany na ukrajinsko-slovenských hraniciach.
Ukrajina zostáva hlavnou tranzitnou trasou privádzajúcou ruský plyn do Európy aj po tom, čo Rusko 24. februára napadlo svojho západného suseda a odvtedy tam vedie agresívnu vojnu, ktoré tamojšie oficiálne kruhy označujú ako „špeciálna vojenská operácia“.
Vraj vyššia moc
Gazprom v liste vysvetľujúcom súčasný stav dodávok plynu do Európy, a to najmä do Nemecka, ktoré je na starom kontinente jeho najväčším odberateľom, vysvetlil „vyššou mocou“.
V liste Gazpromu, ktorý má monopol na prepravu ruského plynu potrubím, sa uvádza, že spoločnosť si nemôže plniť zmluvné záväzky v dôsledku „mimoriadnych“ okolností, ktoré nemôže ovplyvniť.
List sa podľa agentúry Reuters týka dodávok plynu cez plynovod Nord Stream 1, ktorým táto komodita prúdi do Nemecka, ako aj za jeho hranice.
Stabilné však zostávajú dodávky plynu do Maďarska a Srbska, ktorý do týchto krajín prúdi plynovodom TurkStream. Ten privádza plyn z Ruska do európskej časti Turecka a odtiaľ do Bulharska, Srbska a Maďarska.
Bulharsko si záväzky plní
Rusko medzičasom ukončilo dodávky plynu do Bulharska, ale to si svoje záväzky plní a cez svoje územie aj naďalej zabezpečuje tranzit ruského plynu do susedného Srbska.
Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v pondelok vyhlásil, že Maďarsko rokuje s Ruskom, aby na základe dlhodobého kontraktu presmerovalo všetky svoje dodávky plynu cez plynovod TurkStream.
Podľa Szijjártóa je to nevyhnutné pre zaistenie energetickej bezpečnosti Maďarska, pretože dodávky plynu do tejto krajiny z Rakúska sú ovplyvnené neistotou v západoeurópskej distribučnej sieti.
Maďarsko už vyhlásilo, že sa s ostatými členskými štátmi EÚ o svoj plyn nebude deliť aj napriek tomu, že si to vyžadujú únijné princípy solidarity.